banner39

Yeni tezkere meclise sunuldu

Aden Körfezi'nde görev yapan TSK unsurlarının görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Dış Politika 14.01.2014, 19:19 14.01.2014, 19:19
Yeni tezkere meclise sunuldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Aden Körfezi ve Somali açıklarında görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tezkere, bölgede görev yapan Deniz Kuvvetleri'ne ait görev gücünün süresinin 10 Şubat 2014 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasını düzenliyor.

Tezkerede, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde vuku bulan korsanlık-deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleri hakkında 2008 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararları ve TBMM'nin 10 Şubat 2009 tarihli kararıyla bir yıl için izin verildiği anımsatıldı. 

Tezkerede, "Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının söz konusu bölgelerde konuşlandırılması suretiyle, bölgede seyreden Türk Bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafazası ve korsanlık-deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemlerine karşı uluslararası toplumca yürütülen müşterek mücadele harekatına aktif katılımda bulunulması sağlanarak, bu alanda BM sistemi içinde ve bölgesel ölçekte oynadığımız rolün ve görünürlüğümüzün pekiştirilmesi temin edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin bölgeyle ilgili kararının süresinin son olarak 18 Kasım 2013 tarihinde 1 yıl uzatıldığı belirtilen tezkerede, ''Bu kapsamda, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görevlendirilmesi için hükümete verilen bir yıllık izin sürenin, 10 Şubat 2014 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca arz ederim'' denildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının bölgede görev yapmasına izin veren TBMM kararının süresi son olarak 5 Şubat 2013 tarihinde, 10 Şubat 2014 tarihinde son bulmak üzere bir yıl daha uzatılmıştı.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?