banner39

Yıldırım'dan ABD'de görülen Zarrab davası için sert çıkış

ABD'deki Reza Zarrab davası ile ilgili konuşan Başbakan Yıldırım, "Amerika'da görülmekte olan davalar, mesnetsiz, asılsız söylentilere ve yalanlara dayanmaktadır. Türkiye, bugüne kadar ihracatında, ticaretinde, hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlem yapmamıştır" dedi.

Dış Politika 22.11.2017, 18:29 22.11.2017, 18:38
Yıldırım'dan ABD'de görülen Zarrab davası için sert çıkış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye Ekonomi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yılın 9 ayında giren doğrudan yabancı yatırım miktarının 7,5 milyar dolar olduğunu belirterek, "Sene sonu büyümemiz de en az yüzde 6 oranında gerçekleşmiş olacak." dedi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin notunu düşüren o bildik kuruluşlar art arda 2017 için tahminlerini düzeltme yarışına girdiler, 3 sefer değiştiren oldu. Şimdi de 2017'yi bıraktılar, 2018 için kaos ve ekonomik kriz senaryoları tekrar tedavüle sürüldü. İş alemimiz, vatandaşlarımız rahat olsun, nasıl ki 2017'de oyunları ters yüz ettikse, büyüme rekoru gerçekleştirdiysek, 2018'de de gerekli tedbirleri alarak ülkemizi kalkındırmaya, ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz."

"TÜRKİYE YATIRIMCILAR İÇİN GÜVENLİ YER OLMAYA DEVAM EDİYOR"

Türkiye'nin makro göstergelerinin sapasağlam olduğuna işaret eden Yıldırım, "Yani Türkiye uluslararası yatırımcılar için güvenli bir yer olmaya devam ediyor. Türkiye dünyaya güven veren ender ülkelerden, yatırımcının yüzünü güldüren ülkelerden biri." dedi.

"ESER KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'nin gelişmesini sürdürmeye devam edeceğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Türkiye bir istikrar adası olarak ekonomik gelişmesini sürdürmeye devam edecek. Son 10 yılda küresel krize rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor ve dünyada yapılan 10 büyük projenin 6'sını Türkiye gerçekleştirmeyi başardı. Doğru planlama, uygun projeler, sağlam finansman modeliyle Türkiye'ye birçok eser kazandırdık, bundan sonra kazandırmaya devam edeceğiz."

"EKONOMİ CANLANIYOR"

Ekonominin canlanmaya devam ettiğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vergi gelirleri performansı da göstermektedir ki ekonomi canlanmaya, canlı kalmaya devam ediyor. Eğer kazanç olmazsa, üretim olmazsa, istihdam olmazsa vergi tahsilatı da olmaz. Vergi performansına baktığımızda Türkiye'de üretimin, yatırımın istihdamın devam ettiğini görüyoruz."

"ELİNİZİ TUTAN MI VAR, FAİZLERİ İNDİRİN"

Bankalara faiz çağrısında bulunan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Güçlü sermaye yeterliliği ve risklere karşı korunmuş bankacılık sistemimiz bugün de aynı şekilde devam ediyor. Bankalar yüksek faizden hoşnut değilmiş. Elinizi mi tutan var, indirin kardeşim, indirin. Vatandaş da hoşnut değil, istiyorsanız indirirsiniz."

"BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'nin, 2017'de dünyada parmakla gösterilen, büyüyen ülkeler arasında yerini aldığını vurgulayan Yıldırım, "2018 için de aynı şeyleri söylüyorum. Bu durumlar gelip geçicidir. Türkiye 2018'de 2017'den aşağı kalmayacaktır. Büyümeye devam edeceğiz, yatırıma devam edeceğiz. Üretime devam edeceğiz." dedi.

"GÖSTERGELER ORTADA"

Kısa dönemli dalgalanmalardan ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Birtakım konjonktürel ve kısa dönemli dalgalanmaları görüp asla ve asla ümitsizliğe kapılmanızı istemiyoruz. Çünkü göstergeler ortada. Bizim döviz ihtiyacımız var, finans tarafında biraz problemlerimiz var ama bunlar da hepsi çözülebilecek nitelikte. Ekonomimizin büyüklüğü içerisinde, ekonomimizin vadettiği gelecek içerisinde bu ihtiyaç bir sorun teşkil etmeyecek, bir krize asla neden olmayacak."

"ASILSIZ SÖYLENTİLERE DAYANIYOR"

ABD'de görülen davaları değerlendiren Yıldırım, "Amerika'da görülmekte olan davalar, mesnetsiz, asılsız söylentilere ve yalanlara dayanmaktadır. Türkiye'yi zorlama yoluyla birtakım isnatlarda bulunmak ve buradan finans sektörümüzü sıkıştırarak Türk ekonomisini zora sokmak gayretleri beyhudedir. Asla sonuç çıkarmaz." dedi.

Yıldırım, "Türkiye, bugüne kadar ihracatında, ticaretinde, hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlem yapmamıştır." diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN TİCARETİ, TÜRKİYE'NİN İŞİDİR"

"Türkiye'nin başka ülkelerle yaptığı ticaret, kimse kusura bakmasın, Türkiye'nin işidir, Türkiye'nin vereceği karara bağlıdır" diyen Yıldırım, "Bu konuda da kimseden icazet almaya, ülkemizin ihtiyacı yoktur." şeklinde konuştu.

"BUNUN NERESİNDE HUKUK VAR"

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazıları, kendileri ambargo koydukları ülkelerle rahat rahat ticaret yapacaklar, aynı ülkeyle Türkiye ticaret yapınca, bu suç olacak. Buna kargalar güler. Daha yakın zamanda, İran'la Amerika uçak satışı konusunda anlaşmaya vardılar, prensip anlaşmasına vardılar. Ondan sonra da kalkıp 'Türkiye ambargoyu deldi, ihlal etti' gibi ipe sapa gelmeyen iddialar ortaya koyuyorlar. Bunun neresinde hukuk var, bunun neresinde adalet var?"

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?