banner39

Yunanistan, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Türkiye'nin Yunan DEPA enerji şirketi hakkında açtığı tahkim davası sonuçlandı. Yunan şirket Türkiye'ye 100 milyon dolar tazminat ödeyecek

Dış Politika 16.07.2015, 14:07 16.07.2015, 14:18
Yunanistan, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Yunanistan'ın DEPA enerji şirketine karşı açtığı tahkim davasını kazandı. Yunanistan Türkiye'ye 100 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Enerji Bakanı Taner  Yıldız, “Bizim adımıza sevineceğimiz ama Yunanistan adına da belki üzüleceğimiz bir haber vermek istiyorum. Bizim 4 yıl önce açtığımız bir tahkim davası vardı. Bu BOTAŞ ile Yunanistan’ın milli şirketi DEPA arasındaydı. Bu dün Paris’te sonuçlandı ve Türkiye’nin lehine bu karar açıklandı. Kendi aramızda doğalgaz alımından kaynaklanan, biz biliyorsunuz ki Yunanistan’a doğalgaz ihraç ediyoruz. Kendi aramızda ki bir problemin uluslararası tahkime taşınması ile alakalı bir konu vardı. 4 yıldan bu yana sürüyordu. Bundan sonra DEPA’nın ve BOTAŞ’ın yetkilileri kendi aralarında oturacaklar ve bu formülü hesap edecekler. Türkiye’nin lehine olan karar rakam olarak da açıklanacak. Bu rakamında 100 milyon dolar civarında olduğunu söylemem lazım” dedi.
 
Yıldız, “Biz Yunanistan’ın bu zor durumunda kendilerine yardımcı olmak isterdik ama vatandaşımızın, ülkemizin çıkarlarının ön planda olduğunu ve bizim görevlerimizin de bu çıkarları korumak adına yürütüldüğünü bir kez daha söylemem lazım. O rakamlar hesaplandıktan sonra sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza durumu arz edeceğiz. Ondan sonraki gelişmeleri de hep beraber izleyeceğiz. Bunu da bayram öncesinde ülkem adına bir sevindiğimiz bir nokta olarak aktarmak istiyorum” diye konuştu.

banner53
Yorumlar (1)
fth 6 yıl önce
acımayın...hakkımızı istiyoruzz vatandaş olarak..çünkü onlar bize acımazdı.
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?