banner39

Zarif'in Ankara'ya Suriye teklifi merak ediliyor

Ankara’ya yarın kritik ziyarette bulunacak İran Dışişleri Başkanı Zarif’in çantasında yeni Suriye planı olduğu belirtiliyor. Planda neler olduğu merak konusu...

Dış Politika 10.08.2015, 11:38 10.08.2015, 12:01
Zarif'in Ankara'ya Suriye teklifi merak ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'ya yarın gelerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmesi beklenen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in çantasında yeni Suriye haritasını getireceği iddia edildi. Ankara ziyaretinden sonra Lübnan ve Rusya'ya gidecek olan İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Suriye'de Sünni ve Nusayri bölgelerinin ayrılmasını isteyeceği ve Lübnan sınırı ve Tartus Limanı'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın elinde kalmasını talep edeceği öne sürülüyor.

HALEP'E KOALİSYON TEKLİFİ

Yeni Şafak'ın haberine göre, İran'ın Ankaya ile paylaşacağı yeni Suriye planı şu şekilde olacak: “Başkent Şam, Lazkiye, Tartus, Zebadani ve Kalamun'u da içine alacak bölge Esed tarafından yönetilmeye devam edilecek. Buralarda yaşayan Sünni nüfusun güvenli bir şekilde dışarı çıkarılması sağlanacak. Muhaliflerin denetim sağladığı bölgelerde yeni bir yönetim birimi kurulacak. Bir kısmı muhaliflerde bir kısmı ise Esed rejimi elinde bulunan Halep'in ise uluslararası bir koalisyonla yönetilmesi istenecek."

KRİTİK NOKTAYA ULAŞILDI

Son şekli İran'ın başkenti Tahran'da verilen bu plan Suriyeli muhalifler arasında huzursuzluğa neden oldu. Ülkenin en önemli silahlı muhalif gruplarından biri olan Ahraru Şam Hareketi geçtiğimiz günlerde yayınladığı bildiride, yeni planla Suriye'nin parçalanıp bölünmesinin amaçlandığı ve ülke haritasının değiştirilmek istendiği kritik bir noktaya yaklaşıldığını belirtti.

AHRAR'UŞ ŞAM'DAN İRAN'IN YENİ SURİYE PLANINA KARŞI BİLDİRİ

Şam ve kırsalıyla Lübnan sınırında kalan bölgelerin Sünnilerden temizlenmek istendiğini vurgulayan Ahraru Şam bildirisinde, bu durum “mezhepsel kıyım projesi" olarak nitelendirildi. Bildiride “Allah bu duruma düşmekten korusun" denildi. Tahran'ın bu planının yarın Türkiye'ye gelmesi beklenen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif tarafından Ankara'yla paylaşılması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?