banner39

Otogarlar ve yollarda bayram yoğunluğu

TEM otoyolu Bolu Dağı tünelinin Ankara istikameti geçişinde araçların tünele doğru ilerlerken yavaşlaması nedeniyle uzun araç konvoyları oluştu

Doğu Anadolu 26.07.2014, 11:20 26.07.2014, 12:45
Otogarlar ve yollarda bayram yoğunluğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sabah saatlerinden itibaren TEM otoyolu Bolu ve Düzce kesimlerinin Ankara istikametinde araç yoğunluğu yaşanmaya başladı. İstanbul istikametinde herhangi bir yoğunluk olmazken, Ankara istikametinde ise araç yoğunluğu dikkat çekti. TEM otoyolu Bolu Dağı tünelinin Ankara istikameti geçişinde araçların tünele doğru ilerlerken yavaşlaması nedeniyle uzun araç konvoyları oluştu.

TEM Otoyolu ile D-100'deki trafik öğlen doruğa ulaşırken, Gebze Eskihisar'daki Feribot iskelesi önündeki kuyruk 3 kilometreyi buldu. TEM Otoyolu'nun İzmit Gültepe'deki viyadük ve tünel geçişlerinde trafik adım ilerlerken, birçok sürücü araçlarını parkedip beklemeye başladı.

Her bayram öncesi olduğu gibi Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan TEM otoyolu Gerede gişelerinin önünde uzun araç konvoyları oluştu. Gişeler ile otoyol arasındaki bağlantı yolunun tek şerit olması nedeniyle araçlar gişelerden çıkmak için beklerken, yaklaşık 20 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluştu.

Trafik ekipleri Gerede gişelerinin önündeki yoğunluğu azaltmak için Gerede gişelerinden önceki Yeniçağa gişelerine araçları yönlendirdi. Yeniçağa gişelerinin önünde de 10 kilometreyi bulan araç konvoyları oluşurken, gişelere doğru araçlar yavaş ilerlemek zorunda kaldılar.

İDO KUYRUKLARI

Öte yandan Ramazan Bayramı tatili için yola çıkan ve Yenikapı-Bandırma deniz yolunu tercih eden vatandaşlar, Balıkesir merkez ve bazı ilçelerinde trafikte yoğunluk oluşturdu. Yazlık sayısı 127 bin civarında olan Edremit Körfezi'ndeki yerleşim birimleri, Ramazan Bayramı arifesinde konuklarını ağırlamaya başladı. Bayramda otel ve pansiyonların da yüzde 100 dolulukla hizmet vermesi beklenen Ayvalık, Burhaniye, Edremit gibi körfez ilçelerine en çok İstanbul'dan tatilci gelmesi, deniz ve karayolu ulaşımında yoğunluğa yol açtı. İstanbul'dan Edremit Körfezi ve İzmir yönlerine tatilcilerin kalabalıklar halinde seyretmesi ve artan talep dolayısıyla İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Yenikapı-Bandırma sefer sayısını 4'ten 11'e çıkardı. Bu güzergahta bilet bulamayanlar ise Yalova ya da Bursa'nın Mudanya ilçesi üzerinden tatil yerlerine ulaşmayı tercih ediyor.

YOĞUNLUK İYİCE ARRTI

İDO, yoğunluğun daha az olması beklenen yarın ise 7 sefer düzenleyecek. Deniz yoluyla Bandırma ve Bursa'ya kadar gelenlere karayolunu tercih edenler de eklenince Balıkesir'i İstanbul, İzmir ve Edremit Körfezi'ne bağlayan karayollarında trafik yoğunluğu iyice arttı. Binlerce aracın geçtiği karayollarında zaman zaman trafik akışı normal seyrin altına düşüyor. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü de tatilcilerin ulaşımının sorunsuz tamamlanması amacıyla önlemlerini sıklaştırdı. Yetkililer, söz konusu karayollarında gece-gündüz sürekli radar ve emniyet kemeri uygulaması yapıldığını belirterek, sürücüleri dikkatli olmaları ve hızlı seyretmemeleri konusunda uyardı.

ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA DA YOĞUNLUK VAR

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla feribotları kullanıp araçlarıyla Çanakkale Boğazı'ndan geçmek isteyen sürücüler, yaklaşık 12 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

Tatil öncesi İstanbul, Tekirdağ ve Edirne ile Marmara Bölgesi'ndeki diğer illerden Çanakkale'ye gelen vatandaşlar, yoğunluğa yol açtı. Tatilciler, feribotlarla boğazı aşmak için yol kenarlarında sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

Araç kuyruğu, Eceabat ilçe merkezinden 12 kilometre uzaklıktaki Bigalı Kalesi mevkisine kadar ulaşıyor. Çanakkale Boğazi ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ, binlerce araçlık kuyruğun eritilmesi amacıyla seferlerini tarifesiz yapıyor.

Eceabat'tan Bigalı Kalesi mevkisine gelen bazı vatandaşlar, kuyrukta bekleyenlere şişelerle su dağıtıyor.

Trafik ekipleri de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için şerit değiştirmemeleri konusunda sürücüleri uyarıyor.

OTOGARLARDA YOĞUNLUK

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar bayram tatillerine geçirmek için İstanbul’dan ayrılmaya başladı. Sabah saatlerinden itibaren otogarda yoğunluk gözlenirken vatandaşlar trafiğe kalmadan şehirden ayrılmak istediklerini belirtti. Erken saatlerde otogara gelmelerine rağmen ek seferde yer bulabildiklerini belirten bir vatandaş,” Erken saatlerde gelmemize rağmen yer bulamadık. Ek sefer açıldı oradan aldım bileti. Vatandaşların çilesini görüyorsunuz” diye konuştu.

Sabah saatleri olmasına rağmen yoğunluk olduğunu ifade eden bir başka vatandaş,” Biz bir hafta önceden aldık biletleri. Problem yaşamak istemedik. Erken geldik trafiğe kalmamak için. Birkaç saat sonra daha kalabalık olacak. Şimdi bile yoğunluk yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Otobüslerin zamanında gelmediğini söyleyen bir başka vatandaş ise,” Saat 4’te bilet alanlar halen bekliyor. Bende 6.30’a aldım bileti. Bir saat geçti üzerinden halen otobüsümüz gelmedi. Gerekli denetlemeler yapılmıyor sanırım. Mağdur olduk burada. Bu tarz problemlere çözüm üretilmesini istiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?