İspanya'dan Yunanistan'a destek çağrısı

Yunanistan'daki gelişmeleri yakın t akip eden İspanya Ekonomi Bakanı "İspanyol hükümeti, Yunanistan'a yardım etmeye hazır" ifadesini kullandı

Dosya 07.07.2015, 09:56 07.07.2015, 09:56
İspanya'dan Yunanistan'a destek çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'daki referandumun sonucunu değerlendirmek için İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un çağrısıyla toplanan Ekonomik İşler Komisyonu'nun toplantısına katılan De Guindos, toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan'daki referandumun sonucuna saygı duyduklarını belirten De Guindos, "Ama Yunanistan'ın sorunları ve çözümleri 2 gün önce ne ise bugün de aynı. Avro Bölgesi'nin kurallarında değişen bir şey olmadı" ifadelerini kullandı.

İspanya Ekonomi Bakanı, Yunanistan'ın 3. kurtarma yardımı isteme hakkı olduğunu dile getirerek, İspanyol hükümeti olarak bunu müzakere etmeye hazır olduklarını kaydetti. De Guindos, Yunanistan'ın avrodan çıkma olasılığıyla ilgili yöneltilen sorulara ise "Bu Yunan vatandaşları için en kötü senaryo olur. Yunan hükümeti, ortak para biriminden çıkmamayı garanti etmek için Avro Bölgesi'nin kurallarını yerine getirmeli" yanıtını verdi.

Avronun zor günler geçirdiğini, ancak istikrarının koruması için Avrupa'nın gerekli tüm siyasi kararlılığı göstereceğini söyleyen De Guindos, geçmişteki hataların tekrarlanmaması uyarısında bulundu.
De Guindos ayrıca ekonomik krizden çıkma yolunda son dönemlerde olumlu işaretlerin geldiği İspanya'daki durumun Yunanistan ile asla kıyaslanamayacağını belirterek, İspanya'nın yıllık yaklaşık yüzde 4'lük bir büyüme hızına girdiğini, çok faha fazla istihdam yaratıldığını ifade etti.

Öte yandan İspanya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria ise "Yunanistan'da referandumdan 'hayır' yanıtının çıkması Avro Bölgesi'nin kurallarını değiştirmez" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?