banner15

Pentagon raporu; Taliban güçleniyor

Pentagon'un Afganistan ile ilgili yayınlanan raporunda, bölgede IŞİD ve Taliban'ın güçlenimesine ve ülkede güvenliğin gittikçe kötüleştiğine vurgu var

Pentagon raporu; Taliban güçleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Pentagon'dan Afganistan'da güvenliğin kötüye gittiğine dair rapor açıklandı. Pentagon'un raporuna Afganistan'da yılın ikinci çeyreğinde güvenlik kötüye gitti ve Taliban birçok bölgede hakimiyet sağladı. Raporda ayrıca çatışmalarda ciddi bir artış yaşandığı ve Afgan güçleri ile Talibanın ciddi kayıplar verdiği açıklandı.

Raporda, IŞİD'in ilk olarak eylül ayında Afgan güvenlik güçlerinin 10 kadar kontrol noktasına bir gün içinde saldırdığı, yine aynı ay bir BM aracına bombalı saldırı düzenlediği belirtilen raporda, örgüt ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

"IŞİD'in Horasan kolu, keşif aşamasından, kendisi için güvenli bir bölge oluşturma amacıyla Taliban'a karşı açıkça savaşma derecesine gelecek şekilde ilerleme kaydetti ve operasyonel olarak daha da aktif hale geliyor. IŞİD'in Horasan kolu Nargarhar ilinde Taliban'dan bazı bölgeleri almayı da başardı."

'TALİBAN ÇETİN TEHDİT'

Pentagon'un raporunda ayrıca, Taliban'ın Afganistan'da nasıl çetin bir tehdit olmaya devam ettiği ve Afgan güvenlik güçlerinin istikrarı sağlamada ne tür zorluklarla karşılaştığı da aktarıldı.

Bu yılın ikinci yarısında Taliban'ın ülke genelindeki saldırılarının arttığı, çatışmaların beklenmedik şekilde Kunduz gibi yerlerde de görüldüğü ifade edildi. Taliban'ın yılın başından kasım ayının ortasına kadar Kabil'de 28 sansasyonel saldırı düzenlediği, bunun da geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu tür saldırılarda yüzde 27 artış anlamına geldiği bildirildi.

Amerikalı general Campbell IŞİD'in Afganistan'da bölgesel bir kamp kurmak istediğini belirtti. NATO güçlerinin Afganistan'daki komutanı Campbell AP'e verdiği röportajda Suriye'den ve Irak'tan bazı IŞİD militanlarının Afganistan'ın Celalabad eyaletine geldiğini ve bu bölgede IŞİD'e katılan Afgan militanlarla birlikte IŞİD'in bölgesel üssünü kurmaya çalıştıklarını söyledi.

HELMAND'IN 2015 YILI

2015 yılında sadece Helmand'da 2000'den fazla Afgan askeri öldü veya yaralandı. Kanlı bir yıl geçiren Afganistan'da çatışmaların en yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri olan Helmand'da bir yıl içerisinde ölen veya yaralanan Afgan güvenlik görevlisinin sayısı 2000'den fazla. Helmand'da üç ilçenin kontrolü Taliban'ın elinde. Eyaletin şehir merkezi ise Taliban'ın en önemli hedefi. Ülkede bulunan yabancı askerler ise yeniden Helmand'a döndü. Amerikan ve İngiliz özel kuvvetleri 2014 yılı sonunda ayrıldıkları eyalete artan çatışmalar ve Taliban'ın ilerleyişi nedeniyle geri döndü. 
 
IŞİD AFGANİSTAN'DA RADYO KURDU

Afganistan'ın Celalabad eyaletini adeta üst haline getiren IŞİD militanları eyalet genelinde yayın yapan bir radyo istasyonu kurdu. Radyonun adı '' Hilafetin Sesi''. Bu radyodan gençlere IŞİD'e katılma çağrısı yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 16:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35