banner15

Putin'in Orta Afrika hamlesinin altında ne var?

Rusya ve Orta Afrika Cumhuriyeti arasında olağandışı yakınlaşma gelişiyor, Orta Afrika Başkanı Foustin Touadera Ekim 2017'de Moskova’yı ziyaret ederek bir takım anlaşmalar imzaladı.

Putin'in Orta Afrika hamlesinin altında ne var?

Biraz geriye gidersek Orta Afrika’da ne olduğunu anlamaya başlayabiliriz.

Birkaç yıl önce isyancılar aylarca süren çatışmalar sonucunda François Bozize’yi indirdiler ve büyük bir bozulma, ekonomik çöküş gerçekleşti, adalet ve düzen sağlanamadı. Birleşmiş Milletler bunun bir sonucu olarak ülkeye silah ve mühimmat sevkiyatını engelleme kararı aldı. Uluslararası yardım ajansları ülkenin nüfusunun yarısının yardıma muhtaç olduğunu düşünüyor. Yönetim ülkenin sadece küçük bir kısmını kontrol edebiliyor, güç birçok silahlı gruba geçmiş durumda ve Bileşmiş Milletler de merkezde polis ve asker teşkilatını kurmaya çalışıyor ama gerçekten Rusya neden dâhil oldu?

Rusya’yla Orta Afrika arasında yapılan anlaşmaya baktığımızda ilginç bir şey görüyoruz, bir maden anlaşması. Orta Afrika Cumhuriyeti elmas, altın ve uranyum madenleri bakımından çok zengin bir ülke. Moskova anlaşmayı iki ülkenin yararına olarak imzalıyor. Bu anlaşma muhaliflerin ve diğer ülkelerin dikkatini çekiyor ve gelecekte arazi için savaşlar çıkabilme tehlikesi bulunuyor.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 22:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48