banner39

Almanya'nın Türkiye karşıtı Suriye planı

Almanya'nın, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sonrasında hazırladığı Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge oluşturmayla ilgili planına göre, güvenli bölge için 2 bin 500 asker gönderilecek ve çok sayıda ağır askeri ekipmanlarla donatılacak.

Avrupa 26.10.2019, 14:36
Almanya'nın Türkiye karşıtı Suriye planı

Türkiye, sınırlarında terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin ülkelerine dönüşünü hızlandırmak için Suriye Milli Ordusu (SMO) ile birlikte Fırat'ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı. Dünyadan bu meşru harekata karşı çıkan ülkelerden biri de Almanya'ydı. Savunma Bakanı Kramp-Karrenbaur, Türkiye'nin operasyonunu engellemek için ortaya ilginç bir fikir ortaya atmıştı.

Alman Ordusunun olası bir Suriye görevi için 2500 asker göndermeye hazır olduğu bildirildi. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbaur'ın teklif ettiği ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından eleştirilen Suriye'nin kuzeyinde NATO ve Rusya'nın kontrolüne güvenli bir bölge oluşturma planının ayrıntıları Spiegel dergisinde yayınlandı.

Alman ordusu Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması öngörülen güvenli bölge için 2500 asker göndermeye hazır. Hazırlanan plana göre Alman ordusu Suriye'nin kuzeyinin 40 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğinde sektörlere ayrılmasını öngörüyor. Almanya bu sektörlerden birine uluslararası birliklerden birini öncülüğünü almaya hazır. Bunun için savaş kabiliyeti olan üç tabur gönderilecek.

Ordu yetkililer olası operasyon için "komple bir paketten" söz ediyor. Muhtemel operasyon için hazır edilecek taburlarda keşif birlikleri, özel hareket birlikleri, Boxer isimli tekerli tanklar, ağır silahlar, obüsler, istihkam birlikleri ve mayın temizleme birlikleri bulunacak.

Alman ordusu ayrıca keşif uçakları Tornado'lar ile savaş uçakları Eurofighter'ları da bu operasyon için kullanmaya öngörüyor. Orduya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Alman ordusunun helikopterler ve sıhhi tesisat konusunda ise yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Alman ordusunun bu zamana kadar yaptığı yurt dışı görevleri genelde süresiz görevler. Ancak muhtemel Suriye operasyonunda görev süresinin 2 yılla sınırlandırılması da öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Karrenbauer’in güvenli bölge teklifini sert bir şekilde eleştirmiş böyle bir teklif veren savunma bakanının operasyonu hangi imkanlarla yapacağını da açıkça kamuoyuna aktarması gerektiğini söylemişti. Spiegel'e sızdırılan bu bilgilerin, Karrenbauer tarafından Maas'a verilen bir cevap olduğu değerlendiriliyor.

banner53
Yorumlar (1)
Uheo Man 2 yıl önce
Palavra
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?