banner39

banner35

Putin, BDT liderlerini St. Petersburg'daki gayriresmi bir toplantıya davet etti

Rus lider 20 Aralık tarihinde tüm Bağımsız Devletler Topluluğu devlet liderlerini gayri resmi bir toplantı için çağırdı

Avrupa 11.10.2019, 14:19
Putin, BDT liderlerini St. Petersburg'daki gayriresmi bir toplantıya davet etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)’nun tüm liderlerini St. Petersburg’da Yeni Yıl Arifesinde yapılacak resmi olmayan bir toplantıya davet etti. Rus lider gayriresmi toplantı çağrısını, BDT Konseyinin Aşkabat'taki Devlet Başkanları toplantısında yaptı.

Putin, 20 Aralık'ta Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) liderleriyle gayrı resmi bir toplantı yapılması gerektiğini belirtti. Bu fırsatı değerlendiren Putin, BDT'nin tüm liderlerini “Yeni Yıl arifesinde dostane ve samimi bir ortamda iletişim kurmaya davet etti. Güncel sorunlar için saati kontrol edin. ”

Rusya Devlet Başkanı, tüm protokol konularına aşırı yüklenmeden birçok konuya danışma ve tartışma yapılabileceğini belirtti.

Bağımsız Devletler Topluluğu

Bu ülkeler: Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya ve Ukrayna’dır. Bu topluluktan Türkmenistan 2005 yılında çıktı. Gürcistan ise 2008 Osetya Savaşı sonrasında, Ukrayna ise 2014’de Rusya’nın Kırım’ı ilhakı sonrasında topluluktan ayrıldı. Topluluk şuan 9 ülkeden oluşmaktadır ve dünyadaki toplam doğal kaynakların yüzde 25’ine sahiptir.

Kaynak: Kabar.kg

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?