banner39

Denizlerde hakimiyetin dar yolları

Ortaçağ’ın sonlarında gerçekleştirilen coğrafi keşiflerle birlikte ticaret yollarının değişmesi denizlerin hâkimiyetini dünya hâkimiyeti için önkoşul haline getirdi. Bir çok siyaset uzmanı, o dönemde İngiltere’yi, günümüzde ise ABD’yi süper güç haline getiren etkenin de bu iki ülkenin dış politikada deniz hakimiyetine verdikleri önem olduğunu düşünüyor.

Dübam 08.01.2014, 12:01 15.01.2014, 13:30
Denizlerde hakimiyetin dar yolları

Dünya Bülteni - DÜBAM

"Deniz Hakimiyet Teorisini" ortaya atan ilk isim Amerikalı Amiral Alfred Mahan'dı. Deniz jeopolitiğine dair bu ilk teorinin temelinde coğrafi keşiflerle değişen ticaret yollarının kontrolü ön planda tutuluyordu. "Deniz Hakimiyet Teorisini" doğrulayan ise 20'inci yüzyıla kadar "Güneş Batmayan İmparatorluk" olarak tanımlanan İngiltere oldu. İngiltere denizlerde kurduğu üstünlükle küresel çapta hâkimiyet elde etti.

Bu dosyada küresel güçlerin denizlere hakimiyet serüvenlerine ayna tutulurken dünya denizlerinin belli başlı boğazlarının stratejik değerleri konu ediliyor. Görsellerle ve video linkleriyle zenginleştirilen, Kuzey Haber Ajansı'nın hazırladığı dosyayı okumak için tıklayınız.

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?