banner15

IŞİD; dini referansla, küresel etkili uçlanma

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ve Taha Kılınç, DUBAM'ın açık oturumunda, yeni selefilik ve IŞİD'i hem dini dayanakları, hem küresel uzantıları ile tartıştı

IŞİD; dini referansla, küresel etkili uçlanma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bülteni Araştırma Masası DUBAM'ın son açık oturumu, yeni selefilik ve IŞİD üzerineydi. İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ile Sabah Gazetesi dış haberler editörü Taha Kılınç'ın katıldığı açık oturumda, IŞİD'in dayandığı dini kaynaklar ile bunun düydaki yansımaları ve bu yapının bundan sonra toplum içinde tutunup tutunamayacağını tartıştı.

Prof. Mehmet Ali Büyükkara IŞİD'in bizzat El-Kaide tarafından “Harici” olmakla suçlandığını söyleyerek, Haricilik ile Selefilik arasındaki farklı noktaları açıkladı. Bugünkü selefi yapıları, 'küresel etkili uçlanma' olarak niteleyen Büyükkara, bu harici yapılanmanın dini referanslarını, niçin şiddete yönelip tekfirci bir hal aldığın ve siyasallaşmasının tarihi nedenlerini de anlattı.

Taha Kılınç da, günümüzdeki bu savaşçı yapıların, Irak’ta biriken tepkisellikten faydalanarak kitlesellik kazanmalarına rağmen, barış süreçlerinde toplumsallık kazanamıyor olmalarını Bosna ve Çeçenistan ile örneklendirdi. Kılınç, IŞİD’in toplumsal temellerinde, özellikle Irak’ın Şii Maliki yönetiminin Saddam’ın devrilme sürecinden sonra yaptıkları, hapishanelerdeki işkenceler ve Şiilerin uyguladığı ayrımcılık olarak etkili olduğunu söyledi.

TARTIŞMANIN TAM METNİ VE TOPLANTI VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35