banner39

Yeni bir soğuk savaş dönemi mi? / Dosya

Elinizdeki dosya son süreçte Rusya’nın küresel rekabetini konu alan Dünya Bülteni yazılarından oluşmaktadır. Özellikle bölgesel planları, ABD ve AB ile yaşadığı gerilimleri ve bu gerilimin Ortadoğu’ya yansımalarını analiz eden yazılarda dünyanın tekrar soğuk savaş dönemine girip girmediği de tartışılıyor.

Dübam 07.05.2014, 16:35 16.05.2014, 12:17
Yeni bir soğuk savaş dönemi mi? / Dosya

Dünya Bülteni - DÜBAM

Bir süredir ABD’nin saldırgan politikalarından vazgeçtiği ve yerel güçlere kontrollü rol verdiği tartışılıyordu. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra tek büyük güç olarak dünyanın jandarmalığını uzun süre yürütemeyeceği açıktı. Özellikle Afganistan, Irak işgallerinden sonra bu tür büyük askeri hamlelerde bulunamayacağı görülüyor. Ancak ABD’nin bölgesel dengelerdeki hegemonik gücünden kolayca vazgeçeceği beklentisinin gelişmelere bakılarak boşa çıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır.
Rusya ise bölgesel bir güç olmanın ötesinde Sovyetlerin nüfuz alanı başta olmak üzere küresel güçlerle rekabet içinde olduğunu göstermekte. Özellikle Ukrayna krizi ve Kırım’ın ilhakıyla gündeme oturan Rusya’nın dışpolitikasındaki gelişmeler merak konusu.
Elinizdeki dosya bu son süreçte Rusya’nın küresel rekabetini konu alan Dünya Bülteni yazılarından oluşmaktadır. Özellikle bölgesel planları, ABD ve AB ile yaşadığı gerilimleri ve bu gerilimin Ortadoğu’ya yansımalarını analiz eden yazılarda dünyanın tekrar soğuk savaş dönemine girip girmediği de tartışılıyor. Bu sebeple daha önce yayınladığımız Kırım dosyasında (Kırım krizini nasıl okumalı?) yer almalarına rağmen Akif Emre ve Dmitri Trenin’in yazılarını da dosyaya ekledik.

Dosyayı okumak için tıklayınız.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?