17 Afganı katleden askere 23 suçlama

Amerikalı yetkililer Afganistan'da ay başında aralarındaki çocukların da olduğu sivillerii öldüren çavuş Robert Bales hakkında 17 ayrı cinayet suçlaması getirildi.

17 Afganı katleden askere 23 suçlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da görev yaptığı üssün yakınlarındaki bir köyde 17 sivili öldüren Amerikan askeri hakkında 23 suçlama yöneltileceği bildirildi.

Amerikan medyasında, isminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililere dayandırılan haberlere göre, Çavuş Robert Bales'e cinayetten 17 suçlamaya ilaveten, ağır saldırı ve cinayete teşebbüsten de 6 suçlama yöneltilecek.

Kansas eyaletinde Fort Leavenworth'daki askeri hapishanede tutulan Bales hakkındaki suçlamaların bugün sunulacağı belirtildi.

Avukatı John Henry Browne, Bales ile ilk görüşmesinden sonra ortada ne bir "itiraf" ne de müvekkili aleyhinde "kanıt" bulunduğunu savunmuş, "İddiaları hepimiz duyduk. Hükümetin fazla kanıtı olduğunu sanmıyorum" demişti.

Bales, Kandahar'da 11 Mart sabahı görev yaptığı üssün yakınındaki köyde sivillere ateş etmişti. Olayda önce 16 sivilin yaşamını yitirdiği açıklanırken, daha sonra ABD Savunma Bakanlığı ölen sivillerin sayısının 17 olduğunu açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 08:47
banner53
YORUM EKLE

banner39