'240 İmam Yasası'na Avrupa'dan itiraz

FUEN, Yunanistan'daki "240 İmam Yasası"nı eleştirdi

'240 İmam Yasası'na Avrupa'dan itiraz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Ulusları Federal Birliği, Yunanistan'da, 2007'de kabul edilen ancak Türk azınlığın tepkisi nedeniyle uygulanmayan "240 İmam Yasası" ve buna ek olarak hazırlanan kanuni düzenlemenin "din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğunu" belirterek, azınlığın görüşleri alınmadan getirilen bu uygulamaya karşı olduğunu bildirdi.

Merkezi Almanya'nın Flensburg kentinde bulunan FUEN'den yapılan açıklamada, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın, Lozan Antlaşması ile din alanında özerk bir yapıda bulunduğuna dikkati çekilerek, azınlığa, kendisini doğrudan ilgilendiren bir konuda söz hakkı tanınmamasının üzüntü verici olduğu belirtildi.

2007'de "İmam Yasası"nın çıkarılmasında ve bununla ilgili kanuni düzenlemenin hazırlanmasında parlamentodaki azınlık mensubu Türk milletvekillerinin ve diğer azınlık üyelerinin görüşüne başvurulmadığına dikkati çekilen açıklamada, bu şekilde devletin din üzerindeki kontrolünün arttırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

FUEN'in, 30'dan fazla ülkede aralarında Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği isimli azınlık kuruluşlarının da yer aldığı 94 üyesi bulunuyor.

Yunanistan Parlamentosu, Batı Trakya Türk azınlığının itirazlarına rağmen, 240 imamın, din dersi öğretmeni adı altında, Yunan devleti tarafından atanmış müftülüklere kadrolu olarak tayin edilmelerini öngören 2007 sayılı yasada bazı değişiklikler yapılmasını öngören bir yasal düzenlemeyi kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39