3. Türki Amerikan Kongresi sona erdi

ABD'de Türk toplumunu temsil eden 6 federasyon ile 200'ün üzerinde derneğin çatı kuruluşu TAA ile TUSKON'un ortaklaşa düzenlediği kongre, kapanış galasıyla sona erdi

3. Türki Amerikan Kongresi sona erdi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

ABD'nin başkenti Washington'a düzenlenen 3. Türki Amerikan Kongresi, ABD Kongre üyeleri, Türkiye ve Türki cumhuriyetlerinin büyükelçi ve milletvekilleriyle iş adamlarının dahil olduğu geniş katılıma sahne oldu.

ABD'de Türk toplumunu temsil eden 6 federasyon ile 200'ün üzerinde derneğin çatı kuruluşu Türki Amerikan Birliği (TAA) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Federasyonunun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği 3. Türki Amerikan Kongresi, kapanış galasıyla sona erdi.

Kapanış galası, ABD, Türkiye ve Türki cumhuriyetlerden siyasetçi, akademisyen ve iş adamını bir araya getirdi. Kongre binin üzerinde katılımcıyı ağırlarken, galaya da 750-800 civarında davetli katıldı.
Galada, Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık Lideri Nancy Pelosi'nin yanı sıra, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türki cumhuriyetlerin büyükelçileri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın da aralarında olduğu çok sayıda milletvekili, Türki cumhuriyetlerden milletvekilleri, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da bulundu.

Gala, ABD Kongresi'nden de 8'i senatör, 39 Temsilciler meclisi üyesi olmak üzere Kongrenin 47 üyesini ağırladı.

Galada konuşan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, TAA'ya böylesine bir program düzenlediği için teşekkür etti ve TAA'nın kayda değer başarılara imza attığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, katılımcıları İstanbul'u görmeye davet ederken, Trabzon Valisi Recep Kızılcık da organizasyona takdirlerini iletti.

Kongre üyeleri de konuşmalarında organizasyona teşekkürlerini ifade ederken, ABD ile Türkiye ve Türki cumhuriyetler arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemine değindi.

Senatör Bob Casey, Türkiye ve ABD ilişkilerinin hiç bugünkü kadar güçlü olmadığını söyledi. Türkiye'yi 2009'da ziyaret ettiğini ve çok memnun kaldığını belirten Casey, bu yıl tekrar Türkiye'ye giderek İstanbul ve Ankara'yı ziyaret etmek istediğini söyledi.

Temsilciler Meclisi üyesi Jim Moran da Türkiye ile ABD arasında serbest ticaret anlaşmasının gerekliliğine işaret etti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39