6 İhvan liderine ihtiyati tutuklama kararı

Mısır Savcılığı, aralarında İhvan liderlerinin de bulunduğu 6 kişi hakkında 15 günlük ihtiyati tutuklama kararı çıkardı.

Dünya 17.07.2013, 21:02 18.07.2013, 07:31
6 İhvan liderine ihtiyati tutuklama kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Savcılığı, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Saad el-Katatni'nin de bulunduğu 6 kişi hakkında 15 günlük ihtiyati tutuklama kararı çıkardı.

Savcılık, İhvan'ın Mukattam'daki genel merkezinde çıkan çatışmada insanları şiddete teşvik ettikleri gerekçesiyle haklarındaki soruşturmaların sürdüğü Şatır ve Katatni'nin yanı sıra Reşad Beyyumi, İhvan'ın eski Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif, İhvan'ın avukatlarından Abdulmunim Abdulmaksud ile İhvan'a yakınlığıyla bilinen eski milletvekili Muhammed el-Umde'nin de tutuklanmasına karar verdi.

Kahire'nin güneyindeki Mukattam bölgesinde bulunan İhvan'ın merkezinde 1 Temmuz'da çatışma çıkmış, olayda 8 kişi ölmüş, 70 kişi yaralanmıştı. Mısır'da ordunun yönetime el koymasından sonra "halkı şiddete teşvik ettikleri" gerekçesiyle aralarında İhvan liderlerinin de bulunduğu pek çok kişi hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?