banner39

AB Esad'ın ailesini kara listeye aldı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad ve diğer aile fertleri de 'kara liste'ye alındı.

Dünya 23.03.2012, 09:45 23.03.2012, 14:29
AB Esad'ın ailesini kara listeye aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad ve diğer aile fertleri 'kara liste'ye alındı. Avrupa Birliği Esad'a yakın 12 kişinin AB ülkelerine seyahatine de yasak getirdi. Bu kişilerin mal varlıkları da donduruldu.

Banka hesaplarının dondurulmasını da içeren yeni önlemlerin bugün AB dışişleri bakanlarının Brüksel'de yapacakları toplantıda onaylandı. Aralarında Beşşar Esad ve Esma Esad'ın da bulunduğu 12 kişi daha yaptırım uygulanan kişiler listesine alındı. 

Bununla beraber İngiltere Sınır İdaresi, AB yasağına rağmen, Esma Esad'ın İngiltere'ye girişinin reddedilemeyeceğini bildirdi. 

Avrupa Birliği'nin yasaklılar listesine aralarında Beşar Esad'ın annesi ve yengesinin de bulunduğu diğer aile üyeleri de dahil edildi.

Dün, Amerikan yönetimi, Suriye'ye, BM desteğinde hazırlanan ve sunulan barış planına uyması uyarısında bulunmuştu. Söz konusu plan tüm şiddet eylemlerinin durdurulmasını, insancıl yardımların ulaştırılmasına izin verilmesini ve ülkede siyasi geçişe olanak sağlanmasını öngörüyor. BM Özel Temsilcisi Kofi Annan tarafından sunulan plan, Rusya ve Çin'in de desteğiyle, Güvenlik Konseyi'nden onay aldı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın önümüzdeki günlerde İstanbul'da yapılacak olan "Suriye'nin Dostları" toplantısına katılacağı açıklandı. Clinton geçen ay da Tunus'ta düzenlenen, Türkiye'nin yanı sıra Arap dünyasından ve Batı'dan 60 ülkeyi bir araya getiren ilk toplantıda da yer almıştı.

Gözlemciler, "Suriye'nin Dostları" toplantısında Suriye'deki muhalefet gruplarına yardım edilmesi ve Esad yönetiminin uyguladığı şiddete son verilmesi yollarının ele alınacağını belirtiyorlar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?