banner15

ABD: Esad kaldıkça barış gelmeyecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, "Basitçe söylemek gerekirse, Esad kaldıkça barış gelmeyecek" dedi.

ABD: Esad kaldıkça barış gelmeyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da düzenlenen Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, dünyadaki tüm mülteciler bir araya getirilirse, dünyadaki en büyük 25. ülkeyi oluşturacaklarını belirterek, mültecilerin mağduru oldukları şiddeti yakın zamanda Paris ve Beyrut'ta, öncesinde ise Ankara'da gördüklerini kaydetti.

"ESAD KALDIKÇA BARIŞ GELMEYECEK"

IŞİD'in petrol ve doğalgazdan 1 milyon dolar gelir elde ettiği bilgisini veren Blinken, bu gelirin kendi kontrol ettiği alandan geldiğini ve koalisyonun bu ticareti durdurmayı hedeflediğini kaydetti.

Koalisyonun şimdiye kadar 2 bin mobil petrol rafinerisini imha ettiğini ve tahsilat noktalarını kontrol altına almaya çalıştığını anlatan Blinken, ayrıca Irak güçleriyle ortak operasyonlar sonucunda Baiji rafinerisi ve bazı petrol sahalarını geri alındığını bildirdi.

Suriye'de Beşar Esad'ın kendi halkına savaş açtığını vurgulayan Blinken, bu yüzden her 20 Suriyeliden birinin öldüğünü veya yaralandığını, 5'te birinin ise ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Blinken, bu durumun IŞİD gibi örgütler için bir cennet yarattığına dikkati çekerek, "Basitçe söylemek gerekirse, Esad kaldıkça barış gelmeyecek" dedi.

IŞİD'E KARŞI DİJİTAL SAVAŞ

IŞİD taraftarlarının her gün sosyal medyada 90 bin tweet paylaştığını ve gençleri kendileri için savaşmaya davet ettiğini aktaran Blinken, şöyle konuştu:

"Sosyal medyada ve basında buna karşı bu teröristlerin din kardeşlerine ve diğer herkese nasıl davrandığını göstererek bir savaş veriyoruz. 14 ay önce IŞİD, yüzde 80-90 oranında taraftarla sosyal medyayı domine ediyordu. Bu tamamen değişti. Şimdi sosyal platformlar IŞİD karşıtı mesajlarla domine edilmiş durumda."

Blinken, Abu Dabi'de bir dijital iletişim merkezi kurduklarını belirterek, IŞİD'in propagandasını bölgeden çoğunluğu temsil eden ılımlı ve özgür seslerin duyulmasını sağladıklarını anlattı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 01:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35