banner15

ABD, İran'ı 'Suriye masası'na çağırdı

ABD'li diplomatlar, Suriye’nin geleceğine ilişkin önümüzdeki günlerde Viyana'da yapılacak toplantıya İran’ı da davet ettiği açıklandı

ABD, İran'ı 'Suriye masası'na çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’li yetkililer, Suriye’nin geleceğine ilişkin yapılacak uluslararası toplantılara ilk kez İran’ın da davet edildiğini bildirdi.

İsimlerinin gizli kalması şartıyla AP haber ajansına açıklamada bulunan ABD’li yetkililer, Suriye’de dört yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı çözüme kavuşturmaya yönelik uluslararası toplantılara Tahran yönetimin davet edildiğini ifade etti. Davetin Rusya tarafın İran’a iletildiği bilgisini veren yetkililer, İran’ın şu aşamada davete yanıt vermediğini dile getirdi.

Suriye’nin geleceğine ilişkin son toplantı Avusturya’nın başkenti Viyana’da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun da katılımıyla ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında yapılmıştı. Bir sonraki görüşmelerin perşembe günü yine Viyana’da yapılması bekleniyor. Görüşmelere dört ülkenin yanı sıra bu kez Almanya, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliklerinin de katılması bekleniyor. 

Görüşmelerde İran'ı Dışişleri bakanı Cevad Zarif'in temsil etmesi bekleniyor.

ABD yönetimi, İran’ın uluslararası toplantılara katılma ihtimalini bir süredir göz önünde bulundururken, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu ABD’nin bazı müttefikleri buna karşı çıkıyordu.

İRAN’DAN ABD’YE TEPKİ

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan İran’ın Suriye rejimine destek vermeyi bırakıp sorunun çözümünde olumlu rol oynaması gerektiği yönündeki açıklamalarına İran’dan tepki geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham “Suriye krizinin gerçek ve ciddi sorunları, Amerika ve müttefiklerinin terörist grupları bir araç olarak kullanmasından kaynaklanmaktadır. Amerika, Suriye sorununun çözümü için teröristleri besleyen politikalarına son vermelidir” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35