banner39

ABD Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı

Beyaz Saray, ABD istihbarat camiasının, Taliban lideri Molla Ömer’in öldüğünü doğruladığını bildirdi.

Dünya 01.08.2015, 08:55 01.08.2015, 09:17
ABD Molla Ömer'in öldüğünü doğruladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray, ABD istihbarat camiasının, Taliban lideri Molla Ömer’in öldüğünü doğruladığını bildirdi. 

Beyaz Saray, Afganistan istihbarat teşkilatının bu hafta Molla Ömer’in iki yıl önce öldüğünü duyurmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"ABD istihbarat camiası, Afganistan Talibanı'nın eski lideri Molla Muhammed Ömer'in öldüğünü doğruladı" ifadesi kullanılan açıklamada, Molla Ömer'in ölüm sebebinin tam olarak bilinmediği fakat bu durumun onlarca yılı aşkındır binlerce insanın hayatına mal olmuş savaş tecrübesi bulunan Afganistan için daha güvenli bir ülke kurmak adına bir imkan olduğu kaydedildi.

Eşref Gani'nin geçen yıl başkan seçildiği hatırlatılan açıklamada ayrıca, "Başkan Barack Obama, ABD tarihindeki en uzun savaş olan Afganistan savaşını sorumlu bir şekilde sonlandırdı. Fakat Afganistan tehlikeli bir yer olmaya devam etmektedir. Kanlı olaylar, masum halkın hayatına mal olarak, Afganistan barışını engellemektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Taliban'ın bu geçiş döneminde vereceği kararla ülkedeki savaşa devam edebileceği ya da buna karşı barışı seçebileceği bildirilerek, "Taliban'ı, Başkan Gani'nin kendilerine yaptığı gerçek bir barış uzlaşması çağrısına kulak vermesine teşvik ediyoruz. Biz ve uluslararası müttefiklerimiz, Başkan Gani'yi desteklemeye devam edeceğiz" denildi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?