ABD, PYD kontrolündeki pisti iki katına çıkardı

ABD’nin Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bölgede bir uçak pistini genişletme çalışması yaptığı ortaya çıktı.

ABD, PYD kontrolündeki pisti iki katına çıkardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda PYD önderliğindeki Kürtlerin kontrolünde olan Rimelan'daki 700 metrelik pistin 1300 metreye genişletmekte olduğunu gösteren uydu görüntüleri ortaya çıktı. Bu, uzunluk Herkül uçaklarının inmesi için yeterli bir alan. 

Küresel istihbarat konularında faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Stratfor'un elde ettiği görüntüler, Kürt güçlerin kontrolündeki Rimelan’daki, bir uçak pistinin yaklaşık iki kat büyütüldüğüne işaret ediyor.

Ülkenin kuzey doğusunda bulunan Rimelan, Haseke kentine bağlı.

BBC'nin elde ettiği uydu görüntüleri, Rimelan’daki alanın uzunluğunun 700 metreden 1300 metreye çıkarıldığını gösteriyor.

Bu, Herkül uçaklarının inmesi için yeterli bir alan. Son günlerde uçak pistiyle ilgili söylentiler medyaya yansımıştı.

Görüntülerin, ABD'nin IŞİD’le mücadele eden Kürt güçlere desteğinde yeni bir yaklaşıma girdiğinin işareti olabileceği düşünülüyor.

Bu uçak pisti Suriye’deki çatışma sürecinin başlamasından önce Suriye yönetimi tarafından zirai amaçlarla kullanılıyordu.

YPG iki yıldan fazla süre önce bu alanın kontrolünü ele geçirmişti.

Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde yeni bir askeri üs kurmaya çalıştığı iddia ediliyor.

İddiaya göre bu çalışma da yine Haseke'ye bağlı Kamışlı'da gerçekleştiriliyor.

RUSYA KAMIŞLI'DA ÜS KURUYOR İDDİASI

Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi, "Rus askeri teknisyenler ve askerlerin Kamışlı havalimanı çevresinde görüldüğünü" açıklamıştı.

Gözlemevi, askerlerin ve teknisyenlerin havalimanını yeniden kullanılabilir hale getirmek için çalıştığını ve bölgeye Rus savaş uçaklarının gönderilebileceğini ifade etmişti.

Kamışlı, Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunuyor.

Arap güçler ve YPG'nin koalisyonu olan Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolünde bulunan Kamışlı'da Suriye Ordusu'nun ise kontrol altında tuttuğu küçük alanlar var.

Anadolu Ajansı, Rus askerlerinin Kamışlı'da Suriye ordusu kontrolündeki bölgelere yerleştirildiğini aktarmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 08:10
banner53
YORUM EKLE

banner39