ABD, Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisinden rahatsız

ABD yönetimi, Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisinin ülkedeki siyasi çözümün önündeki önemli engellerden biri olduğunu ve değişmesi gerektiğini açıkladı.

ABD, Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisinden rahatsız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Cenevre'de bugün başlayan Suriye görüşmeleri ile ilgili soruları cevaplandırdı.

İlk gününe Suriye muhalefetinin katılmadığı görüşmelerin uzun vadeli bir siyasi çözüm arayışının ilk adımı olduğunu kaydeden Earnest, muhalefetin müzakerelere katılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

Muhalefetin görüşmelere katılması için ABD'nin baskı yapıp yapmadığı yönündeki bir soruya Earnest, "Esasen Suriye muhalefetinin üzerinde uluslararası kamuoyunun baskısının olduğunu söylemek daha doğru" cevabını verdi.

Bir basın mensubunun, "Muhalefet, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Rusya ve İranlı mevkidaşları ile fazla yakın oluşundan dolayı endişelerini dile getirmişti. Aynı zamanda muhalefetin, Esad'ın yeniden seçilmesini kabul etmek zorunda kalabilecekleri endişesi de var" sözleri üzerine Earnest, uzun zamandan beri ABD'nin, "Esad'ın meşruiyetini kaybettiğini ve gitmesi gerektiğini" söylediğini hatırlatarak cevap verdi.

"Rusya'nın Esad rejimine verdiği askeri destek, ABD'nin siyasi çözüm yolundaki çabalarını olumsuz etkiliyor" diyen Beyaz Saray Sözcüsü, "Rusya'nın Suriye'deki askeri stratejisi, siyasi stratejisiyle çelişiyor; bu askeri strateji değişmeli" ifadelerini kullandı.

Earnest, Esad'ın yeniden seçilip seçilemeyeceğine ilişkin, "Bu, Suriye'nin kendi içinde yönetimle muhalefet arasında karara bağlanabilecek bir konudur. BM temsilcisinin müzakerelerde yapmaya çalıştığı şey de budur" açıklamasını yaptı.

ABD'nin Libya'daki IŞİD militanlarıyla mücadelede daha etkin bir strateji geliştirmeye çalıştığını da kaydeden Earnest, Libya'nın yaşadığı siyasi krizin doğurduğu boşluğun IŞİD'e yaradığını ifade etti. "IŞİD'in yayılması çerçevesinde Libya çok önemli bir ülke" diyen Earnest, benzer bölgelerde olduğu gibi ABD'nin Libya'da da terör örgütlerinin durdurulması için ortak bir strateji ile hareket ettiğini belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39