banner39

ABD - Sudan ilişkileri normalleşme yolunda

ABD Dışileri Bakan yardımcılarından birisi Sudan'a ziyarette bulunacak. Sudanlı yetkililer ilişkilerin normalleşeceğini savunuyor

Dünya 20.02.2015, 16:54 20.02.2015, 18:01
ABD - Sudan ilişkileri normalleşme yolunda

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Sudan Dışişleri Bakanlığı, yüksek düzeyli bir Amerikalı yetkilinin önümüzdeki günlerde Sudan’ı ziyaret edeceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Setif Philip’in Sudan’a bir haftalık bir resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.

Söz konusu ziyaretin, Amerikan yönetiminin Sudan’a uygulanan ekonomik ambargonun kısmi olarak kaldırılması ve akıllı telefonların bu ülkeye ihraç edilmesine izin verilmesinin ardından yapılacak olması dikkat çekti. Dün Sudan medyasında Amerika’nın Sudan’a uyguladığı ambargoyu kısmen hafiflettiği duyurulmuştu.

Sudan Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkler Sorumlusu Sena Hamid, Amerikalı yetkilinin ülkedeki farklı kurum, kuruluş ve STK’ların yöneticileri ile görüşeceğini ve ülkesinin Amerikan yönetimi ile doğrudan görüşmelere başladığını ifade etti.

Amerikalı yetkilinin muhalefet liderleri ile görüşüp görüşmeyeceği konusuna açıklık getirmeyen Hamid, ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret etti.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim Gandur daha önce yapmış olduğu bir açıklamada, ABD yönetiminin ülkesi ile ilişkilerde yeni bir süreç başlatmak istediğine dikkat çekerek, yakın bir dönemde iki tarafından doğrudan görüşmelere başlayabileceğini vurgulamıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?