ABD, Suriye'deki gelişmelerden memnun

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "ABD ve Rusya, Suriye'deki kimyasal silahların imhasına ilişkin süreçteki ilerlemeden çok memnun" dedi

ABD, Suriye'deki gelişmelerden memnun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların imhasına ilişkin süreçteki ilerlemeden çok memnun olduğunu söyledi.

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) zirvesi dolayısıyla Endonezya'nın Bali kentinde bulunan Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, burada yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Kerry, "Açık olmak gerekirse kimyasal silahlarla ilgili gelişmelerin gidişatından çok memnunuz"  diyerek,  tüm bunların, üzerinde anlaşılmış bir amacı yerine getirmeye dair küresel düzeydeki işbirliğinin ve çok taraflı çabaların güzel bir örneği olduğunu vurguladı.

Esed rejiminin, "kendilerinden beklendiği şekilde sürece hızla uyum sağladığını" kaydeden Kerry, bunun iyi bir başlangıç olduğunu ve aynı şekilde devam etmesini umduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da süreç içinde Esed rejiminin "tamamen işbirliği içinde" olduğuna işaret ederek, muhalefetten de benzer bir uyumu göstermesini istedi. 

"Sorumluluk yalnızca Suriye hükümetinin değil" diyen Lavrov, muhalefetin ve diğer devletlerin kimyasal silahların "devlet dışı aktörlerin" eline geçmesine izin vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kerry ve Lavrov, Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunmasına dair uluslararası konferansın hazırlıklarını sürdürdüklerini da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39