ABD ve Avrupa basınından özetler

ABD ve Avrupa'da yayımlanan gazetelerin bugünkü manşetlerinde ağırlıklı olarak Yunanistan'daki kriz var...

ABD ve Avrupa basınından özetler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

The Times'ın bugünkü başlığı Tunus’taki saldırı ile ilgili. “Terörle mücadele için İngiltere alarma geçti” manşetini atan gazete, Tunus'ta gerçekleşen saldırında ölülerin 30'a yakınının İngiliz vatandaşı olduğunu, benzer bir saldırının İngiltere'deki IŞID destekçileri tarafından ülkeye giren kaçak silahlar yoluyla yapılacağı şüphesiyle polisin endişelerinin arttığını söyledi.

The Guardian, Dailymail, The Independent gibi birçok İngiliz gazetesi de Tunus'taki saldırıyı manşetlerine taşıdı.

The Daily Telegraph ise Yunanistan'daki ekonomik krizi konu aldı. Bugün 160. yılını kutlayan gazetenin manşeti “Yunanistan'da kriz banka kapatma ile yanıyor” şeklinde idi. Obama ve Merkel'in konu hakkında görüşlerinin dile getirildiği haberde, muhalefetin anlaşma yapması için ulusal bir devlet yönetiminin kurulması ve reformların geri alınması şartlarını belirttiğinin altı çizildi.

Yunan krizi Financial Times'ın da ön sayfasındaydı. Bankaların, Yunanistan ve uluslararası kreditörler arasındaki kurtarma paketi görüşmeleri arasında bir bunalım yaşanmasının önüne geçmek için kapatıldığını yazan Financial Times, ekonomik krizin ülkeyi Avrupa Birliği'nden çıkmaya yakın bir pozisyona getirdiğinden bahsetti.

Wall Street Journal da Yunanistan banka krizinden bahsedenler arasındaydı. Pazar gününden itibaren 6 gün sürecek uygulamanın, alacaklıların ülkeden para çıkarmasını engellemek üzere yapılan bir girişim olduğunu, Uluslararası dalgalanmalara sebep olabileceğini yazdı.

New York Times’da LGBT yürüyüşü manşete taşınırken, Yunanistan banka krizi ve Porto Riko borç krizi de yine ön sayfada yer alan haberler arasında idi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:34
banner53
YORUM EKLE

banner39