banner39

ABD ve Filipinler 70 yıllık savunma anlaşmasını görüşüyor

ABD ve Filipinler askeri yetkililerinin, 70 yıllık karşılıklı savunma anlaşmasının geleceğini değerlendirmek için ilk görüşmelere başladığı bildirildi.

Dünya 30.09.2021, 19:52
ABD ve Filipinler 70 yıllık savunma anlaşmasını görüşüyor

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, çevrim içi gerçekleştirilen forumda yaptığı açıklamada, 70 yıllık savunma anlaşmasının geleceğinin iki ülke askeri yetkilileri tarafından görüşülmeye başlandığını açıkladı.

Bakan Lorenzana, söz konusu anlaşmanın, feshedilebileceği, değiştirilebileceği ya da revize edilebileceğini aktardı.

Anlaşmaya dair konuların tartışıldığı çevrim içi forumda konuşan Lorenzana, "Nasıl ilerleneceği konusunda fikir birliğine varmak için iki ülkenin askeri yetkilileri arasında ilk görüşmeler yapıldı." ifadesini kullandı.

ABD ve Filipinler arasında 1951 yılında imzalanan savunma anlaşması, ABD'nin Asya'daki en eski ittifak anlaşması olarak önemini koruyor.

Söz konusu savunma anlaşması, ABD veya Filipinler herhangi bir saldırıya maruz kalırsa diğer ülkenin askeri yardımda bulunmasını taahhüt ediyor.

Amerikalı yetkililer, Filipinler’in, Çin de dahil Güney Çin Denizi'nde herhangi bir saldırıyla karşı karşıya kalması durumunda anlaşma yükümlülüklerini yerine getirme sözünü vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?