ABD ve İngiliz basınından özetler

Gazetelerin bugünkü manşetlerinde İran nükleer müzakereleri, Yunanistan krizi ve İngiltere'deki iletilşim yasası var...

ABD ve İngiliz basınından özetler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Independent ve Guardian gazeteleri manşetlerine David Cameron'un dün açıklamış olduğu yeni iletişim yasalarını taşıdı. Terör faaliyetlerine karşı istihbarat almak adına yapılması planlanan tasarı, son 12 ay içerisinde kullanıcıların web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında yapmış oldukları her hareketi izlemeleri zorunluluğu getiriyor.

Telegraph gazetesi ise ön sayfasındaki hemcins çiftlerle ilgili olan haberiyle dikkat çekti. İlginç bir habere imza atan Telegraph İngiltere'de Dans Konseyi'nde yapılan dans turnuvalarına hemcins çiftlerin katılımının yasaklanması gerektiğini yazdı.

Times gazetesi ise obezitenin ulusal sağlık sistemi kapsamına girdiğini, bundan böyle obezite rahatsızlığından muzdarip vatandaşların ücretsiz tedavi göreceğini gündemine taşıdı. Yaklaşık bir milyon vatandaşı ilgilendiren kanuna göre İngilizler, artık tip 2 diyabet teşhisi konan hastalar mide kelepçesi taktırma ve by-pass ameliyatı olma haklarına sahip.

New York Times'ın bugünkü dikkat çeken haberlerinden biri İran nükleer müzakereleri ile ilgili idi. Habere göre Amerika konvansiyonel silahların İran'dan dışarı çıkmasına ya da ülke içine girilmesinin yasaklanmasını istiyor.

Financial Times'ın manşetinde ise Yunanistan'ın yeni borç planını ödediği haberi verildi. “Avrupalı Maliye Bakanları Yunanistan'ın Kaderini Belirlemeye Hazır” başlığı ile verilen haber bakanların bugün alacakları kararlar üzerinde muhtemel senaryolar üstünde durdu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 12:49
banner53
YORUM EKLE

banner39