banner39

ABD Viyana mutabakatını teyit etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Moskova'da Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü. Görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kerry ve Lavrov'u Kremlin Sarayı'nda kabul etti.

Dünya 16.12.2015, 01:32 16.12.2015, 09:56
ABD Viyana mutabakatını teyit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, görüşmede, Suriye'de terörle mücadelenin daha koordineli bir şekilde yürütülmesine yardımcı olacak adımları kararlaştırdıklarını söyledi.

Lavrov, merkezinde Suriye krizinin çözümününü ileriye taşımak ve terörle mücadele konularının yer aldığı somut bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Görüşmede Suriye krizinin çözümünde hangi noktada bulunduğumuzu detaylı bir şekilde değerlendirdik ve Viyana'da varılan mutabakatı teyit ettik" dedi.

Suriye'deki terör örgütleri listesinin belirlenmesi ve rejimle müzakereleri yürütecek muhalif heyetin oluşturulması konularında işbirliğine devam etme kararı aldıklarını ifade eden Lavrov, "18 Aralık'ta New York'ta düzenlenecek Suriye görüşmelerini destekliyoruz. Bu görüşme sonunda katılan tüm tarafların mutabakatıyla Viyana'da üzerinde anlaşılan prensiplerin BM Güvenlik Konseyi'ne karar taslağı olarak sunulacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Lavrov, Suriye'deki iç savaşın siyasi çözümle bitirilmesi adına Suriyeli muhaliflerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları görüşmeleri, müzakerelere katılacak muhalif grupların belirlenmesine katkı sağlayacak bir adım olarak gördüklerini ifade etti.

Lavrov, Riyad'da kurulan ve 34 İslam ülkesinin katılımıyla oluşturulan teröre karşı koalisyon hakkında detaylı bilgi almayı umut ettiklerini söyledi.

Görüşmede Ukrayna konusunun da gündeme geldiğini aktaran Lavrov, Minsk anlaşmasının yerine getirilmesi için her türlü imkanı kullanma konusunda ABD ile hemfikir olduklarını aktardı.

Lavrov ve Kerry, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Konuk Evi'nde bir araya gelmişti. Görüşme basına kapalı gerçekleştirilmişti.

Kerry, Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından Moskova'daki turistik Arbat Caddesi'nde gezintiye çıkarak hediyelik eşya almıştı.

Kerry, 12 Mayıs'ta da Rusya'ya ziyaret düzenlemiş, Putin, Kerry ve Lavrov'un Soçi'deki görüşmesi 4 saatten fazla sürmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?