ABD'deki borçlanma krizi 16 gün sonra bitti

Obama, Kongre'nin hükümetin tekrar açılması ve borç tavanının yükseltilmesi konusundaki onayladığı tasarıyı imzaladı

ABD'deki borçlanma krizi 16 gün sonra bitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama, hükümetin tekrar açılması ve borç tavanının yükseltilmesi konusunda Kongre'nin geçirdiği tasarıyı imzaladı.

ABD Kongresi, kapanan hükümetin tekrar açılması ve borç tavanının yükseltilmesi konusundaki tasarıyı onayladı. Obama, Kongre'den gelen tasarıyı hemen imzalayarak yürürlüğe girmesini sağladı.

ABD hükümetinin 16 gün kapanmasına neden olan kriz nihayet sona erdi ve ülkenin temerrüde düşmesi tehlikesi de şimdilik ortadan kalktı. Sabah işlerine yeniden başlayacak federal çalışanlara, mesai çalışamadıkları 16 güne dair ödeme de yapılacak. 

Ancak, tasarı Hazine'ye 7 Şubat 2014'e kadar borçlanma yetkisi veriyor, hükümetin de 15 Ocak 2014'e kadar açık kalabilecek şekilde fonlanmasının sağlıyor.

Bunun yanında, iki partiden Kongre üyelerinin de yer aldığı, ülkenin uzun vadeli mali istikrarı üzerinde çalışacak bir bütçe konferans komitesi kurulması kararı alındı.  Bu da ABD'nin bütçe krizinin sona ermekten ziyade şimdilik askıya alındığını gösteriyor.

Dolayısıyla, ABD, hükümetin fonlanmasının sona ereceği 15 Ocak ile Hazine'ye verilen borçlanma yetkisinin dolacağı 7 Şubat döneminde aynı krizlere tekrar gebe görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39