ABD'den Ekmeleddin İhsanoğlu'na ödül

Mısır'daki darbeye sessiz kalmakla eleştirilen İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu'na ABD'de "Hayat Boyu Başarı Ödülü" verildi. İhsanoğlu'nun ödülünü Beyaz Saray eski güvenlik danışmanı verdi

ABD'den Ekmeleddin İhsanoğlu'na ödül

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve eski ABD Savunma Bakanı William Cohen'e, ABD'deki Doğu Batı Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu tarafından "Hayat Boyu Başarı Ödülü" verildi. 

Washington’da düzenlenen törende İhsanoğlu ödülünü bir dönem Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı yapan James Jones’un elinden aldı.

Ödül gecesinde konuşma yapan EWI Başkanı John Edwin Mroz, “Hoşgörüsüzlüğün ve silahlı çatışmaların çok yaygın olduğu günümüzde, Genel Sekreter İhsanoğlu hoşgörünün ve ihtilafların barışçıl şekilde çözülmesinin yorulmaz savunucusu oldu” dedi.

Genel Sekreter İhsanoğlu da, kurulduğu 1980’den beri Doğu ile Batı arasında köprü oluşturmaya çabalayan EWI’ın ödülünü almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kuruluşa teşekkür etti. Konuşmasında dünyanın daha yaşanabilir kılınması için ılımlılık ve çağa ayak uydurma ilkelerinin önemine değinen İhsanoğlu, fanatikliğin, aşırılığın, terörizmin ve bağnazlığın her türlüsünü kınadıklarını belirtti. İhsanoğlu, uluslararası arenada daha etkin rol oynamak için İslam dünyasının kuruluşlarının reforme edilmesine ve güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.     

İhsanoğlu, “İslam dünyası dönüşüm geçirdi. Aslında tüm dünya büyük bir dönüşümden geçiyor. Bu sürecin başlangıcından itibaren dönüşümde İİT’nin önemli, gözle görülebilir ve yapıcı rol oynaması için çabaladım” ifadesini kullandı.

"ABD İLE DOSTLUK"

İhsanoğlu, İslam dünyasının bugün karşılaştığı zorluklara kafa yorulması gerektiğine işaret ederek, az gelişmişlik, yoksulluk, radikalizmin ve aşırılığın birçok toplumda hala hakim olduğunu vurguladı. İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bu zorlukların üstesinden gelemezsek tüm dünya ihtilaf ve çalkantıyla karşı karşıya kalır. Uluslararası toplum siyasi istikrar ve sosyal uyumun değerini, toplumların iyi yönetim ve demokrasi yoluyla nasıl dönüştürüleceğini anlamak zorunda. İslam dünyasının karşılaştığı sorunların çözümü yerel kaynaklı ve sahadaki gerçeklere bağlı olmalıdır.  Dışarıdan dayatmayla veya havadan indirmeyle olamaz.”

İhsanoğlu, gelecek vizyonunda İslam dünyasındaki kadınların, gençlerin ve sivil toplumun güçlendirilmesinin de yer aldığını belirterek, ülkeler ve halklar arasındaki ilişkilerin geliştirildiği bir dünyadan ümitli olduğunu kaydetti. “Birbirimizi daha iyi anlama, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı saygı için müşterek çabalarımızı yenileme zamanıdır” diyen İhsanoğlu, İslam dünyası ile ABD arasındaki dostluğun her zamankinden daha önemli olduğuna vurgu yaptı.

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, “İnsanlarımız arasındaki anlayış ve işbirliğini geliştirmek için daha da çok çalışmaya ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda, bireyler ya da gruplar olsun, fitnecilerin karşılıklı algılarımızı lekelemesine müsaade etmemeliyiz” uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39