ABD'den 'gizli operasyonlar' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Bunlar teröristlere gönderilen mesajdır. Teröristler kaçabilir ancak saklanamaz" dedi

ABD'den 'gizli operasyonlar' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan özel birliklerinin Libya ve Somali'de düzenlediği operasyonların, teröristlere yönelik mesaj olduğunu belirtti.

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (APEC) Zirvesi dolayısıyla Endonezya'nın Bali kentinde bulunan Kerry, bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, "ABD'nin, terör eylemlerini düzenleyenleri sorumlu tutma çabasından asla vazgeçmeyeceği konusunda net olduğunu" kaydetti.

Kerry, El Kaide ve diğer örgüt üyelerinin "kaçabileceğini ancak saklanamayacağını" ifade ederek, dünyada bu tür eylemlerin sona ermesi umuduyla ABD'nin, uygun şekilde, sorumluları adalete teslim etme çabasını sürdüreceğini de vurguladı.

Amerikan özel birlikleri, Libya'daki operasyonda, 15 yıl önce Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan Büyükelçiliklerine yapılan bombalı saldırılarda rol aldığı gerekçesiyle aranan üst düzey bir El Kaide liderini ele geçirmişti.

Somali'nin güneyindeki Barave kentinde düzenlenen operasyonda ise Kenya'da geçen ay 72 kişinin hayatını kaybettiği bir alışveriş merkezine yönelik terör saldırısının sorumluluğunu üstlenen El Kaide bağlantılı Eş-Şebab örgütünün üst düzey bir liderinin hedef alındığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39