ABD'den İmran Han'ın reform planına tam destek

Resmi ziyaret kapsamında Pakistan'da bulunana ABD Dışişleri Bakanı, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın reform planını desteklediklerini belirtti.

ABD'den İmran Han'ın reform planına tam destek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, resmi ziyarette bulundukları İslamabad'da Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva ile görüştü.

Pakistan basınında yer alan bilgilere göre Pompeo, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada yeni hükümetin kurulduğu Pakistan ile ikili ilişkileri yeniden rayına oturtmayı hedeflediklerini söyledi. CIA direktörü olarak çalıştığı dönemde Pakistan ile yakın ilişkiler kurduğunu kaydeden Pompeo, İmran Han hükümetiyle ortak çalışarak aradaki problemleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

ABD'nin görmek istediği adımları göremediğini söyleyen Pompeo, Pakistan'ın Afganistan'da sağlanması istenen istikrar için ABD'yle ortak çalışması gerektiğini söyledi.

ABD'den tam destek

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Pompeo'nun Başbakan İmran Han'ın reform planlarına ABD'nin tam destek verdiğini belirttiği ifade edildi.

Dışişleri bakanlarının yaklaşık 40 dakika süren görüşmesinin ardından yapılan açıklama

Afganistan ile yapılan Afganistan-Pakistan Barış ve Dayanışma Eylem Planı (APAPPS) hakkında bilgi verilen görüşmede ABD tarafına Afganistan-Taliban barış görüşmelerinin öneminin de anlatıldığı kaydedildi.

Pompeo, Dunford ve beraberindeki heyet, görüşmelerin ardından Hindistan'a gitmek üzere ülkeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 20:49
YORUM EKLE

banner39