banner39

ABD'den Macaristan'a 'Rusya' yaptırımı

ABD, üst düzey altı Macaristan vatandaşına ülkeye giriş yasağı koydu, uygulamanın sebebinin Macaristan'ın Rusya ile ekonomik anlaşmaları olduğu öne sürülüyor

Dünya 24.10.2014, 16:29 24.10.2014, 19:08
ABD'den Macaristan'a 'Rusya' yaptırımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin Macaristan maslahatgüzarı Andre Goodfriend, ülkesinin altı Macar vatandaşına ülkeye giriş yasağı koyduğunu açıkladı.

Macar medyası ise ABD’ye girişi yasaklananlardan üçünün Macar Vergi Kurumu Başkanı Ildiko Vida, Başbakan danışmanı Arpad Haboni, hükümet yanlısı Szazadveg uzmanlık merkezi başkanı Peter Heim olduğunu duyurdu.

ABD’nin yasağının sebebinin yolsuzlukla ilgili olduğu öne sürülüyor. Ancak Macaristan Adalet Bakanı Laszlo Trosani, ABD hükümetinin hiçbir zaman Macar yetkililere karşı yolsuzluk şikayetinde bulunmadığını bildirdi. Obama hükümetinin bu asılsız yolsuzluk iddialarını bir bahane olarak kullandığı ancak gerçek nedenin Macaristan’daki iç ve dış siyasi gelişmeler olduğu şeklinde yorumlar yapılıyor.

Bir ay önce ABD eski Başkanı Bill Clinton Macaristan başbakanı Viktor Orban’ı iktidarda "sonsuza dek kalmak ve zenginlik peşinde olmakla" suçlamıştı. Birkaç gün sonra ise Barack Obama Macaristan'ın sivil toplum ilkelerini tehdit eden bir ülke olduğunu iddia etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?