banner39

ABD'den, Suriyelilere 125 milyon dolarlık ek yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteci ve Göç Dairesi Sekreter Yardımcısı Clements, "ABD, Suriye'de çatışmaların başladığı tarihten itibaren Suriyeliler için insani yardım amaçlı en az 3 milyar dolar harcadı" dedi.

Dünya 17.02.2015, 20:43 17.02.2015, 20:52
ABD'den, Suriyelilere 125 milyon dolarlık ek yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, Birleşmiş Milletler'in Dünya Gıda Programı'na Suriyeliler için kullanılmak üzere 125 milyon dolar ek insani yardım yapacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteci ve Göç Dairesi Sekreter Yardımcısı Kelly Clements, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Suriye'de devam eden krizde 12.2 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu ifade ederek, "ABD, Suriye'de çatışmaların başladığı tarihten itibaren Suriyeliler için insani yardım amaçlı en az 3 milyar dolar harcadı" dedi.

Clements, ABD'nin, acil gıda yardımı çerçevesinde Dünya Gıda Programı'na, Suriyeliler için 125 milyon dolar ek insani yardım yapacağını açıkladı. Clements, yapılacak yardımın en az 50 milyon dolarlık kısmının Suriye'deki insanlara, en az 70 milyon dolarının da komşu ülkelerdeki sığınmacılara gıda yardımı amaçlı olarak harcanacağını söyledi.

Suriye'deki duruma acil bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Clements, ABD'li yetkililerin Suriye'ye bağışta bulunan uluslararası kurum ve ülkelerin temsilcileriyle Suriye ve Irak krizini tartışmak için önümüzdeki iki gün boyunca Cenevre'de görüşeceğini belirtti.

BM verilerine göre, yaklaşık 12 milyon Suriyelinin insani yardıma ihtiyacı var. 7,6 milyon Suriyeli yerinden edilirken, bunlardan 3,3 milyonu komşu ülkelerde sığınmacı durumuna düştü, 220 bin kişi öldürüldü, 1 milyon kişi yaralandı. 4 bin okul kapalı ve 3 milyon okul çağındaki çocuk okula gidemiyor. 290 kültürel miras alanı ise ya harap oldu ya da hasar gördü.

 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?