banner39

ABD'den yeni Ortadoğu ziyareti

ABD Savunma Bakanı Hagel, bir haftalık Ortadoğu turuna yarın İsrail'den başlayacak. Hagel'in ana gündem maddesi İran ve Suriye olacak...

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
ABD'den yeni Ortadoğu ziyareti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in İran ve Suriye konularını görüşmek üzere cumartesi akşamı İsrail'e geleceği bildirildi.

Bir haftalık Ortadoğu turuna yarın İsrail'den başlayacak olan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in İsrail ziyaretinin ardından Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitmesi bekleniyor.

Hagel'in ziyareti sırasında muhataplarıyla Suriye ve İran'ın yanı sıra bölgesel işbirliği konularını ele alacağı öğrenildi.

Hagel, İsrail temasları sırasında Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Moşe Yalon ve İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Ganz ile biraraya gelecek.

Diplomatik kaynaklar, ziyaret sırasında İsrail ve NATO arasındaki ilişkilerin de ele alınacak konular arasında yer aldığını belirtiyor.

Chuck Hagel'in bu ziyareti, Savunma Bakanı olmasının ardından İsrail'e yaptığı ilk ziyaret olacak. Amerikan Kongresi'ndeki Yahudi lobileri ABD Başkanı Barack Obama'nın Hagel'i Savunma Bakanlığına aday göstermesine, yeterince Yahudi yanlısı olmadığı gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Başkan Obama Yahudi lobisinin muhalefetine rağmen Hagel'in adaylığı konusunda geri adım atmamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de yakın zamanda Ortadoğu'yu ziyaret etmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?