banner39

ABD'nin Afrika operasyonu İspanya'dan

500 Amerikan denizci piyadesi Sevilla'daki askeri üsse yerleştirilecek. Askerler, Kuzey Afrika'daki Amerikan varlığını koruyacak...

Dünya 21.11.2013, 18:23 19.04.2013, 17:33
ABD'nin Afrika operasyonu  İspanya'dan

İspanya hükümeti, ABD'den gelen talep doğrultusunda, gerekli görülmesi halinde Kuzey Afrika ülkelerinde koruma amaçlı görev yapması için 500 Amerikan denizci piyadesi ve 8 uçak gemisinin Sevilla'daki askeri üsse yerleştirilmesine izin verdi.

Bakanlar Kurulu'nun bugün yaptığı toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, "Kuzey Afrika ülkelerindeki gerilim karşısında, bu ülkelerdeki insanları veya bazı mevcut tesisleri korumak amacıyla görev yapmak üzere 500 Amerikan denizci piyadesi ve 8 uçak gemisinin Sevilla'daki Moron de la Frontera askeri üssüne yerleştirilmesine onay verdiklerini" söyledi.

İspanya ve ABD arasında 1988 yılında imzalanan askeri savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde kararın alındığını kaydeden Santamaria, ABD askerlerinin Sevilla'daki misyonu için 1 yıllık izin verildiğini kaydetti. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın 9 Nisan'da İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes'e konuyla ilgili mektup gönderdiği ve bu doğrultuda İspanyol hükümetinin karar aldığı bildirildi.

Kuzey Afrika'daki gelişmelerin başta İspanya olmak üzere tüm AB'nin güvenliği için önemli olduğunu, bu bölgenin stratejik önemi bulunduğunu ifade eden Santamaria, son dönemde Kuzey Afrika ülkelerinde istikrarı bozan bazı saldırılar olduğunu ve bölge halkı ile bu ülkelerdeki bazı tesislerin korunması gerektiğini savundu.

Hükümet sözcüsü, Libya'da yaşanan krizi hatırlatarak, 18 Mart-22 Kasım 2011'de 45 ABD uçak gemisinin Sevilla ve Cadiz'deki İspanyol askeri üslerini kullanmasına izin verildiğini de anımsattı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?