Abdülcemil Kırımoğlu, Putin ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Cemil Kırımoğlu ile görüştü

Abdülcemil Kırımoğlu, Putin ile görüştü

Kırım Tatarlarının lideri, Ukrayna parlamentosu üyesi Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.


Unian ajansının haberine göre, görüşme Tataristan’ın eski Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev aracılığıyla gerçekleşti. Mustafa Kırımoğlu, görüşme konusunda Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk’la önceden görüş alış verişinde bulunduğunu söyledi.

Kırımoğlu 200 yıldan beri Rus bir liderle görüşen ilk Tatar lider oldu.

Putin’le görüşmenin yaklaşık 30 dakika sürdüğü bildirildi. Mustafa Kırımoğlu, görüşmenin ardından Ukraynalı gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek duyulduğu takdirde görüşmelerin sürdürülmesi konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi.

Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’la ilgili nihai kararını 16 Mart referandumundan sonra vereceğini söyledi. Kırım Tatarlarının lideri, Putin’e yapılacak referandumun Ukrayna ve dünya tarafından tanınmayacağını söylediğini vurguladı. Kırımoğlu, “Kırım’ın işgali gerçekleşmeye bilir mi” sorusunu şöyle yanıtladı: “Putin böyle bir şey söylemedi. Sadece benim değindiğim konuda – Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda kararın referandumun sonuçlarına göre verileceğini söyledi”.

Mustafa Kırımoğlu, Putin’in Kırım’da Rus askerlerinin olduğunu yalanlamadığını bildirdi: “Gerçi direkt “evet, ordumuz orada” demedi. Ancak bunun yanı sıra, Kırım Tatarları ile her hangi çatışma olmaması için dikkat edilmesi yönünde talimat verildiğini bildirdi. O bu talimatı kendi vatandaşına, yani kendi askerlerine verebilir”.

Kırımoğlu, görüşmede Kırım’ın asıl unsurlarından olan Kırım Tatarlarına verilen güvenlik garantileri konusunun gündeme geldiğini söyledi: “Putin, 20. Yüzyılda büyük acılar yaşayan Kırım Tatarlarının  bir kez daha benzer trajediler yaşamayacağına söz verdi. Putin, Kırım Tatarlarının çatışmaya girmemesini rica etti. Onun görüşüne göre,  “Ukraynalı milliyetçiler, Banderacılar Kırım Tatarlarını çatışmanın içine çekmeye çalışıyor”.  Kırımoğlu’nun anlattığına göre, Putin, Tataristan’ın Rusya içerisinde ne kadar iyi yaşadığına dikkat çekti: “Gerçi açık söylemedi, ancak herhalde bu ifadeleriyle Kırım Tatarlarının da Rusya’da nasıl mutlu yaşayacaklarını ima etmeye çalışıyordu”.

Kaynak: TRT Türk

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:39
banner53
YORUM EKLE

banner39