banner39

AB'ye Suriye'deki ambargoyu kaldırma baskısı

Fransa ve İngiltere, Avrupalı müttefiklerini ambargonun kalkması için ikna etmek istiyor

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
AB'ye Suriye'deki ambargoyu kaldırma baskısı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki muhaliflere verilmek üzere silah ambargosunun kaldırılması konusunda Avrupalı müttefiklerini ikna etmek istiyor.

Hollande, Elysee Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Cameron ve ben bir kaç hafta önce, silahların tam ve kesin olarak nereye gideceğini bilmemiz koşuluyla, ambargonunu kaldırılmasını gündeme getirdik" ifadesini kullandı.

Fransız Cumhurbaşkanı, Cameron ile birlikte Avrupalı müttefiklerini aynı çizgiye getirme konusunda ikna etmek istediklerini belirtti ve bu konunun Brüksel'de düzenlenecek gelecek AB dışişleri bakanları toplantılarında ele alınmasını istediklerini söyledi.

"Avrupa ülkeleri ile bu konuda birlikte hareket etmek istiyoruz" diyen Hollande, "askeri baskının, Suriye'de siyasi çözümün yolunu açabileceğini" ifade etti.

AB'nin Suriye'ye yönelik silah ambargosunun süresi bu ay sona eriyor. Fransa ve İngiltere'nin, bu toplantılarda tekrar konuyu gündeme getirmeleri bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?