banner39

Af Örgütü: İdam cezası, intikam aracı olmamalı

Uluslararası Af Örgütü; "Ürdünlü yetkililer tamamıyla kınanması gereken bu cinayetten dolayı dehşete kapılmakta haklılar ancak cevap, asla idam cezası olmamalıdır" açıklamasını yaptı.

Dünya 04.02.2015, 21:59 04.02.2015, 21:59
Af Örgütü: İdam cezası, intikam aracı olmamalı

Uluslararası Af Örgütü, IŞİD'in Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi öldürmesini "korkunç" olarak nitelendirirken, "intikam için Ürdün'ün tutuklu IŞİD militanları Sacide el-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etmesinin cevap olmadığını" bildirdi.

Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, Ürdünlü pilotun terör örgütü IŞİD tarafından yakılarak acımasızca öldürülmesinin insanlığa yönelik vahşi bir saldırı olduğu kaydedildi. Örgüt ancak, bu duruma idamla karşılık vermenin "cevap olmadığını" vurguladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, pilot Muaz el-Kesasibe'nin "korkunç ölümünün savaş suçu olduğunu" vurgulayarak, "Ürdünlü yetkililer tamamıyla kınanması gereken bu cinayetten dolayı dehşete kapılmakta haklılar ancak yanıt, asla idam cezasına başvurma olmamalıdır. İdam cezası zalimane, insanlık dışı ve aşağılayıcı bir cezadır. Ayrıca idam cezası, intikam aracı olarak kullanılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

IŞİD dün, Ürdünlü pilot Kesasibe'nin demir kafes içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını internette yayınlamış, bunu takiben bu sabaha karşı Ürdün de tutuklu IŞİD militanları Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli idam etmişti.

Kaynak: AA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?