Afganistan barışını Londra'da tartışıyorlar

Afganistan ve Pakistanlı liderler Afganistan'daki barış sürecini Londra'da tartışıyor

Afganistan barışını Londra'da tartışıyorlar

İngiltere, Afganistan'daki barış sürecini görüşmek için Afganistan ve Pakistan liderlerinin bir araya geleceği işbirliği görüşmelerine ev sahipliği yapıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın liderliğinde, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin katılacağı üçlü zirveyle, Afganistan ile Pakistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve bölgesel istikrarın artırılması amaçlanıyor.

Cameron bugün Karzai ve Zerdari onuruna konutunda resmi akşam yemeği verecek, yarın ise görüşmelere geçilecek. Görüşmelere ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu üçlü süreç Taliban'a açık bir mesaj vermektedir; şimdi herkes için Afganistan'daki siyasi barış sürecine katılma zamanıdır" denildi.

Üçüncüsü yapılan görüşmelere ilk kez Afgan ve Pakistanlı ordu ve istihbarat yetkililerinin de katılması bekleniyor. İngiltere Başbakanının inisiyatifiyle geçen yıl başlatılan süreçte, Karzai ile Zerdari uluslararası gücün gelecek yıl Afganistan'dan çekilmesinin ardından izlenilecek yolda birlikte çalışmak için anlaşmıştı.

Üçlü zirvenin ilki Kabil'de, ikinci ise New York'ta yapılmıştı. NATO güçleri 2014 yılının sonuna kadar Afganistan'dan tamamen çekilmeyi hedefliyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39