Afrikalı liderlerden UCM yargılamalarına tepki

Etiyopya'da başlayan Afrika Birliği Zirvesi'nde Afrikalı liderlerin UCM'de yargılanmaların durdurulması çağrısı yapıldı

Afrikalı liderlerden UCM yargılamalarına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika Birliği'nin (AU) Etiyopya'nın Başkenti Addis Ababa'da başlayan liderler zirvesinde Afrikalı liderlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanmasına tepki gösterildi.

Liderlerden önce konuşma yapan Afrika ülkelerinin bakanları ve hükümet yetkilileri, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in UCM'de yargılanmasını eleştirerek, Afrikalı liderlerin görevleri başında yargılanmamaları gerektiğini dile getirdi.

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom Ghebreyesus AU toplantısında yaptığı konuşmada, Afrika ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının uluslararası mahkemelerce yargılanmasına, Afrika ülkelerinin tek ses olarak karşı çıkması çağrısında bulundu.

Ghebreyesus, UCM'de yargılanan Afrikalı liderlerin davalarının durdurulması ya da en azından görevlerinin sonuna kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi. AU'nun bugün başlayan toplantısında liderlerin UCM'de yargılanması konusunun liderlerin gündemine geleceği ve bu toplantıda karar alınamasa bile ileriki toplantılarda bu yönde bir kararın alınması bekleniyor.

UCM, Sudan lideri Beşir 2009'da Darfur bölgesindeki, Kenya lideri Kenyatta'yı ise 2007'de ülkesindeki katliam ve şiddet olaylarında rol almakla suçlanıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39