banner15

AKPM'den Ermenistan'a: Karabağ'dan çekil

AKPM, yayınladığı bildiride Ermenistan'ın Karabağ'dan güçlerini çekerek Azerbaycan'ın egemenliğini tanıması gerektiğini belirtti

AKPM'den Ermenistan'a: Karabağ'dan çekil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ermenistan güçlerinin Dağlık Karabağ ve diğer işgal altındaki topraklardan geri çekilmesi gerektiğini açıkladı.

AKPM’nin resmi internet sitesinde yayınlanan bildiride Ermeni güçleri Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ve diğer işgal altındaki topraklardan geri çekilmeye ve Minsk süreci çerçevesinde bu topraklarda Azerbaycan'ın tam egemenliğini tanımaya çağrıldı.

Bölgedeki sınır hatlarında sivillere yönelik şiddet eylemlerini de sert bir dille kınayan AKPM Siyasi İlişkiler Komitesi, tarafları kendi aralarında güvenlik ortamı oluşturmasını, bu çerçevede Nahçıvan’a erişim için bir koridor açılmasını istedi.

Bildiride Dağlık Karabağ krizi dünyadaki en büyük siyasi krizlerden biri olarak nitelendirildi.

Dağlık Karabağ krizi raportörü Robert Walter tarafından hazırlanan rapora göre 2014 yılının başından beri 100'den fazla kişinin hayatına mal olan krizin çözümünün daha fazla ertelenmesi Avrupa Konseyi üyesi olan iki devlet arasında gerçek bir savaşa dönüşebilir.

2001 yılında Avrupa Konseyi'ne katılırken Bakü ve Erivan hükümetlerinin krizi çözmek için sadece barışçıl yolları kullanmayı üstlendiğini hatırlatan AKPM, her iki ülke hükümetlerini silahlı kuvvetlerin kullanmamaya çağırdı ve bunun yanında Dağlık Karabağ ve çevre bölgelerde güvenliğinin korunması için AGİT uluslararası barış gücünün kurulmasını önerdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35