Alimler Birliği'nden Ezher'e destek

Dünya Müslüman Alimler Birliği , Ezher'in Mısır'daki uzlaşma girişimine destek verdi

Alimler Birliği'nden Ezher'e destek

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Mısır'daki siyasi kaos ve şiddet olaylarının bitirilmesi amacıyla Ezher tarafından hazırlanan metindeki maddelerin derhal uygulanması çağrısında bulundu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki farklı siyasi ve dini gruplar tarafından kabul gören metnin önemine vurgu yapıldı.

Ezher'in girişimiyle hazırlanan uzlaşma metnine tüm siyasi çevrelerin bağlı kalması gerektiğine işaret edilen açıklamada, halihazırdaki krizin tehlikeli boyutlar kazandığı ve bu durumun, Mısır'ın iç ve dış düşmanlarına fırsat vereceği uyarısında bulunuldu.

Müslüman Alimler Birliği, eski rejim yanlıları ile suçluların göstericilerin saflarına karışması ihtimali konusunda da dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Açıklamada, ''Mısır'daki mevcut durum, tüm tarafların özellikle muhalefetin ülke menfaatlerini parti menfaatlerinin üstünde tutmasını ve sorunların barışçıl yöntemle çözülmesini hedefleyen diyaloğu kabul etmesini gerektiriyor'' ifadeleri yer aldı.

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin ikinci yıl dönümü kutlamaları ile geçen yıl Port Said'de yaşanan futbol faciasıyla ilgili mahkemenin verdiği idam cezalarının ardından başlayan şiddet olaylarında, 50'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39