banner39

Alman kimya devleri İran'ı bırakmıyor!

BASF ve Bayer gibi kimya devleri boykotlara rağmen İran’la ticaretlerine devam ediyor, bırakmayı da hiç düşünmüyorlar

Dünya 23.09.2010, 12:07 23.09.2010, 14:15
Alman kimya devleri İran'ı bırakmıyor!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

ABD’nin öncülüğünde planlanarak İran’a karşı uygulanan boykotlar Almanya’nın dev firmalarını hiç mi hiç korkutmuyor. Siemens, Daimler ya da Linde gibi şirketler ülkeyi terketmeye hazırlanırken, Bayer, BASF gibi kimya devleri ticaretlerini tüm hızıyla yapmaya devam ediyorlar.

Bayer sözcüsünün verdiği bilgilere göre, dev kimya şirketi boykotlu ülkeye ilaç, tohum, zirai mücadelede kullanılan kimyasal maddeler ya da ayakkabı topukları yapmakta kullanılan plastik ürünler satıyor. Sözcü sattıkları malların yaptırım listelerinde yeralmayan, insanların günlük ihtiyaçlarına çok yakın ürünlerden müteşekkil olduğu için boykottan muaf olduklarını belirtti.

BASF’tan da benzer açıklamalar yapılarak İran’da bir işletme bürolarının bulunduğu ve ayrıca otomobil sanayiinde kullanılan plastik köpük üretimi yapan bir fabrikalarının da olduğu bildirildi.

Her iki şirket de İran’da yaptıkları ticaretle elde ettikleri gelirlerin minimal düzeyde kaldığını ileri sürdü.

İran’la ticaretine devam eden Alman firması ZF Friedrichshafen ise yaklaşık on yıldır Tahran yakınlarında belediye otobüslerinin şanzumanlarını üretiyor ve ülkeyi terketmeyi hiç düşünmüyor. Dünya çapında son olarak 9 Milyar Avro kar elde eden ZF’in sözcüsü, İran’da üretimin artmasını beklemediklerini ancak her müşterinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?