Alman Meclisi'nde 'NSA' oturumu

Almanya Meclisi'nde yapılan oturumda muhalif vekiller hükümeti NSA'nın dinlemeleri ile ilgili sert bir şekilde eleştirdi

Alman Meclisi'nde 'NSA' oturumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya yeni bir dinlenme krizi ile çalkalanıyor. Meclisteki muhalifler, Başbakan Angela Merkel ve bazı bakan ve bürokratların da aralarında bulunduğu bir grup üst düzey yetkilinin Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile yine bir dinlenme krizi içinde kalınmış olmasına ateş püskürdü.

Wikileaks'te yayınlanan rapora göre Merkel'in 2011 yılının Ekim ayında yaptığı bir görüşmede danışmanına Yunanistan'ın borcunu ödemesinin "sürdürülemez" olduğunu aktarıyor ve Avrupa'nın daha cömert yardımlar yapması gerektiğini söylüyor.

Perşembe günü yapılan meclis oturumunda muhalefette olan Sol Parti üyesi Martina Renner, "Son gelişmeler NSA krizinin daha da büyük bir noktaya gideceğini gösteriyor" dedi.

Aynı zamanda Meclis NSA Araştırma Komitesi üyesi olan Renner, isteklerini "Hükümetin derhal bu işi açıklığa kavuşturmasını ve gerekli bilgileri bizimle paylaşmalarını bekliyoruz" şeklinde ifade etti.

Yeşiller Partisi milletvekili Hans-Christian Stroebele NSA'nın uzun yıllardır BND ile beraber çalıştığını hatırlatarak bu 69 kişilik listenin BND'nin bilgisi dahilinde olup olmadığı sordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 15:25
banner53
YORUM EKLE

banner39