Alman muhalefeti Snowden'i istiyor

Almanya'da muhalefet partileri, Snowden'a iltica imkanı verilmesini istiyor

Alman muhalefeti Snowden'i istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Almanya'da muhalefet partileri, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'a iltica imkanı tanınmasını istiyor. 

Almanya Sol Parti Başkanı Bernd Riexinger, "Mitteldeutsche Zeitung" gazetesine verdiği röportajda, Snowden'ın Almanya'ya iltica edebilmesinden yana olduğunu belirterek, "Snowden'ı Almanya'ya getirmek için ve ABD'ye teslim edilmesini engellemek için bir yasal yol var" dedi.

Riexinger, bunu uygulamak için hükümetin siyasi iradeye sahip olmadığını savunarak, Federal Meclis'in çoğunluğunun Snowden'ın Almanya'ya gelmesinden yana olduğunu ve Meclis'te dört partiden üçünün bunu istediğini kaydetti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Jürgen Trittin de Snowden'ın Almanya'ya iltica edebilmesini savundu.

Trittin, Spiegel dergisinin internet sitesinde yaptığı açıklamda, "Edward Snowden büyük bir dinlenme skandalını ortaya çıkardı. Suç işlemiş biri değil. Bu yüzden Almanya'da güvenli ikamet etmeyi hak etti" ifadesini kullandı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis Üyesi Thomas Oppermann da Snowden'ın en kısa zamanda ifadesinin alınması gerektiğini belirterek, "Snowden de kabul ederse bunu, hızlı bir şekilde Moskova'da yapmamız lazım" dedi. Oppermann, Snowden'ın Almanya'da da ifade verebileceğini belirterek, iltica imkanı sunulmasının da mümkün olduğunu söyledi.

Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) iç politika sözcüsü Hans Peter Uhl ise "Passauer Neue Presse" gazetesine yaptığı açıklamada, Snowden ile ilgili uyarıda bulunarak, ABD casusluğunu aydınlatmak için Snowden'ın Almanya'ya gelmesinin zorunlu olmadığını belirtti. Uhl, bunun, Almanya-ABD ilişkilerine sürekli ve ağır bir yük getireceğine dikkati çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39