banner15

Almanya'dan 'ABD'ye karşı duruş' çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, ABD'nin Avrupa'ya yönelik tehditleri ile ilgili açıklama yaptı. ABD'ye karşı duruş çağrısı yapan Maas, Avrupa'nın Türkiye'ye uygulanan yaptırıma tepki göstermesi gerektiğini ifade etti.

Almanya'dan 'ABD'ye karşı duruş' çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD'nin Avrupa'ya yönelik tehditleri ile ilgili açıklama yaptı. Maas, Avrupa'nın; ABD'nin tehditlerine karşı tepkisiz bir tutum göstermeyeceklerini belirterek ABD'ye karşı çıkarak kendi çıkarlarını savunması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği ülkeleri, Trump yönetiminin ekonomik yaptırımları ve gümrük vergilerinde değişikliğe gitmesine tepki göstermeyi sürdürüyor.

"AVRUPA, TÜRKİYE'YE UYGULANAN YAPTIRIMLARA TEPKİ GÖSTERMELİ"

Geçtiğimiz günlerde, ABD'nin Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımlara karşı Avrupa Birliği'nin tepki göstermesi gerektiğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bild gazetesine verdiği röportajda Amerikan yönetimine karşı Avrupa'nın kendi çıkarlarını koruması gerektiğini söyledi.

Maas, "Ekonomik yaptırımlara ve tarifelere karşı, far tutulmuş tavşan gibi oturmamalıyız. Kendi çıkarlarımızı korumalıyız. Sadece 80 milyon Alman için konuşmuyorum. Burası Avrupa ve burada 500 milyon insan yaşıyor" ifadelerini kullandı.

'ABD BEYAZ SARAY'DAN FAZLASIDIR'

Trump ile Amerika'nın geri kalanını bir tutmanın bir hata olacağını söyleyen Maas,"Trump'ın Avrupa'yı Rusya ve Çin'le aynı gruba koyup ABD'nin düşmanı ilan etmesi beni şaşırtıyor. Trump'la ABD'nin geri kalanını bir tutmak bir hata olur. Amerika, Beyaz Saray'dan atılan tweetlerden fazlasıdır" ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi Mart ayında, çelik ve alüminyum ithalatına yönelik gümrük vergilerinde arttırıma gitmiş, bu hamle Washington'ın ticari ortaklarıyla arasındaki gerilimi arttırmıştı. ABD Başkanı Trump ayrıca İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

Washington yönetimi Mart ayında, çelik ve alüminyum ithalatına yönelik gümrük vergilerinde arttırıma gitmiş, bu hamle Washington'ın ticari ortaklarıyla arasındaki gerilimi arttırmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48