banner39

Almanya Yunanistan'a 11 milyar Avro borçlu çıktı

Almanya'nın Yunanistan'a 2. Dünya Savaşında zorla sattığı devlet tahvillerinden dolayı 11 milyar Avro borcu olduğu bildirildi.

Dünya 12.01.2015, 10:47 12.01.2015, 11:35
Almanya Yunanistan'a 11 milyar Avro borçlu çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Hazine Dairesinin hesaplarına göre Almanya'nın 2. Dünya Savaşında Nazi rejimi tarafından kredi karşılığı zorla satılan devlet tahvillerinden dolayı Yunanistan'a 11 milyar Avro borcu var. Atina'da Pazar günleri yayınlanan 'To Vima' gazetesinin bildirdiğine göre Hazine Dairesi tarafından hazırlanan rapor geçen hafta Yunan hükümetine sunuldu.

İkinci Dünya Savaşında Alman Merkez Bankası tarafından 1942 yılında Almanya'nın Yunanistan'ı işgal masraflarını karşılamak üzere, tahvil karşılığı 476 milyon Reichsmark zorunlu kredi alınmış. Bu zorunlu kredinin araştırılması ve Almanya'nın borcunun tesbiti için Yunan hükümeti tarafından özel bir komisyon kurulmuşdu.

Yunanistan'da 25 Ocak'te erken genel seçimler yapılacak. Son yapılan anketlere göre Antonis Samaras'ın liderliğindeki muhafazakar 'Nea Dimokratia' partisi ikinci sırada yeralıyor. Birinci sırada ise Alexis Tsipras'ın liderliğindeki sol birlik partisi Syriza bulunuyor. Tsipras, seçmenlere kazandığı takdirde AB ile yeniden pazarlık yapma ve tasarruf programlarını durdurma sözü veriyor.

Samaras, Cumartesi günü yaptığı konuşmada gelecek 6 yılda 770 bin kişiye iş imkanı sağlamaya söz verdi. Son verilere göre Yunanistan'daki işsizlik oranı yüzde 26. Samaras, bütçede açık vermeden, reformlara devam etmek suretiyle rekabet gücünün artırılacağını ve yatırımların cazip hale getirileceğini, aşamalı olarak vergi indirimlerinin de sağlanacağını bildirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?