banner39

Almanya'da onbin işçinin yerine robot

Alman otomobil devi VW, gelecekte her yıl emekli olan 10 bin işçinin yerine robot yerleştirileceğini açıkladı.

Dünya 02.02.2015, 11:32 02.02.2015, 13:11
Almanya'da onbin işçinin yerine robot

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın dev otomobil üreticisi 'Volkswagen' (VW), ülkedeki nüfusun artmamasından kaynaklanan işçi noksanlığı problemini robotlarla çözmek istiyor. Öncelikle beden gücüyle yapılan işlerin makinalar tarafından yerine getirilmesi planlanıyor. 'Welt am Sonntag' gazetesine konuşan personelden sorumlu VW Yönetim Kurulu üyesi Horst Neumann, geçen yıl Aralık ayından beri bu konudaki uzmanlardan oluşan bir ekibin reform için gerekli olan yol haritasını hazırlamaya başladıklarını bildirdi.

Neumann, üretimde robotlaşmaya gidilmesinin iki nedeni olduğunu söyledi. Bunlardan birinin ekonomik olduğunu belirten Neumann, Almanya'daki işçi ücretlerinin yüksekliğine dikkat çekerek, otomobil sektöründe bir işçinin bir saatlik maliyetinin 40 Avro olduğunu, Çin'de bunun 10 Avrodan daha az olduğunu, bir robotun bir saatlik masrafının ise en fazla 6 Avro olduğunu kaydetti.

İkinci olarak da Almanya'da yeni doğumların gerileyerek, emeklilerin yerine işçi bulunamamasının makinalaşmaya mecbur ettiğini ifade eden Neumann, VW'de çalışanların işlerini kaybetme gibi bir korkuya kapılmamaları gerektiğini, hiç kimseyi işten çıkarmayı düşünmediklerini söyledi.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde VW'den her yıl emekli olan 10 bin işçinin yerine yeni işçilerden çok robotların çalışacağını belirten Neumann, bu konuda başından beri işçi temsilcileriyle görüşme içinde olduklarını, sendika temsilcilerinin bu planlardan haberdar olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü